رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول:

آتش زدن کاه و کلش درختان جنگل‌ زاویه درفول را آتش زد

فاقد دیدگاه 818 Views

به گزارش دیدنا فرهاد قلی‌نژاد اظهار کرد: آتش زدن مزارع گندم توسط برخی از کشاورزان متخلف باعث آتش گرفتن برخی از جنگل‌های منطقه زاویه دزفول شد.

وی افزود: با توجه به تذکرات زیاد به کشاورزان مبنی بر عدم آتش زدن کاه و کلش مزارع گندم مشاهده شد برخی از کشاورزان با سوزاندن باقیمانده کاه و کلش مزارع گندم در منطقه باعث سرایت آتش به جنگل‌های زاویه شده و نابودی منابع طبیعی و درختان را رقم زدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول تصریح کرد: آتش سوزی از روز گذشته در دزفول آغاز شده بود که با تلاش ماموران و اکیپ‌های آتش نشانی مهار شده ولی متاسفانه امروز نیز شاهد آتش گرفتن قسمتی از جنگل‌های زاویه بودیم که با بسیج نیروهای آتش نشانی و محیط زیست بعد از تلاش چند ساعته آتش‌سوزی مهار شد.
قلی‌نژاد در ادامه افزود: طی بررسی‌های ماموران حفاظت محیط زیست، سه نفر از کشاورزان متخلف که باقیمانده کاه و کلش خود را سوزانده و باعث آتش‌سوزی در این جنگل شده بودند، شناسایی شدند و شکایت علیه آنان به دادسرا اعلام خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: کشاورزان از آتش زدن باقیمانده مزارع خود خودداری کنند و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد خواهد شد.

 روابط عمومی آتش‌نشانی و خدمات ایمنی دزفول روز گذشته( ۴ خرداد ماه) ساعت ۱۵:۵۰ دقیقه تماسی مبنی بر آتش سوزی در بیشه های زاویه خرسان به سامانه ۱۲۵ این سازمان گزارش شد.
ستاد فرماندهی عملیات سریعا تیم اطفاء حریق را از ایستگاه شماره ۳ روانه محل گزارش شده کرد و بلافاصله اقدام به مهارحریق نمودند .
عبدالعطیم معظم فر(مدیرعامل سازمان آتش نشانی) گفت: با اشاره به اینکه این مورد از آتش سوزی که از نوع گسترده می باشد و یکی از علت های آن انبوه بودن درختها و در بعضی مواقع وزش باد باعث گسترده شدن آن می شود افزود متاسفانه بعلت سهل انگاری بعضی افراد، اینگونه شاهد از بین رفتن منابع ملی و طبیعت بکر هستیم .
وی درباره اینکه مهار کامل حریق چند ساعت بطول انجامید و چه تعداد  مامور آتش نشانی و خودرو درگیر کار بودند گفت: تعداد ۳ خودروی اطفاء سنگین به همراه ۱۲ مامور آتش نشانی از سه ایستگاه مرکزی و شماره ۲ و ۳ درگیرمهار حریق بودند و نیز به خودرو های اطفاء حریق شهر میانرود و صفی آباد و همچنین خودروی آبرسان و یکدستگاه لودراز سازمان موتوری شهرداری دزفول که در این مهم ما را یاری نمودند اشاره کرد و از همین طریق از زحمات کلیه عزیزان بخصوص فرمانداری ویژه دزفول و همچنین شهردار محترم جناب آقای مهندس کرمی نژاد برای  پیگیریهای مدام و مثمر الاثر ایشان تقدیر و تشکر بعمل آورد.
همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ما در باره میزان خسارت وارد شده گفت : بعلت تاریکی شب و وسیع بودن محل مورد نظر امکان بررسی برای کارشناسان ما میسر نبود و افزود نیاز به کارشناسی دقیق و زمان کافی برای تعیین خسارت میباشد.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز ابری
١۵(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢٩.٧٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
رطوبت ٢٩.٧٢(in)