آغاز طرح پوشش بیمه همگانی سلامت در خوزستان

فاقد دیدگاه 120 Views

مدیرکل بیمه سلامت خوزستان از آغاز طرح پوشش بیمه همگانی سلامت از یکم اردیبهشت در استان خبر داد و گفت: بیمه همگانی سلامت، کاملا رایگان است.

به گزارش دیدنا به نقل از ایسنا؛ دکتر احسان‌اله منفردنیاکی در نشست خبری که امروز، یکشنبه (۳۱ فروردین ماه) برگزار شد، اظهار کرد: سازمان بیمه خدمات درمانی قدیم بر اساس بند ب ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه، از شهریور ۹۱ تغییر نام و تغییر رویکرد و اساسنامه را در دستور کار قرار داد. بند فوق صریح اشاره کرده که به دولت اجازه داده می شود بخش های بیمه های درمانی کلیه صندوق های موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۵ قانون محاسبات عمومی کشور را در سازمان بیمه خدمات درمانی ادغام کند.

وی ادامه داد: اهداف اصلی سازمان عبارت است از تکمیل پوشش بیمه همگانی و افزایش سطح برخورداری بیمه شدگان از خدمات، توسعه گسترش خدمات بیمه سلامت، افزایش سهم مدیریت بیمه از منابع بخش سلامت، کاهش سهم مردم از هزینه های سلامت و افزایش بهره وری است.

مدیرکل بیمه سلامت خوزستان افزود: پوشش بیمه ای همگانی یکی از اهداف سازمان بود که امسال بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و برنامه ای که دولت تدبیر و امید در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها داشته، منابع یا اعتبارات خاصی که از استحصال منابعی که از هدفمندی یارانه ها به دست می آید، به سمت سرانه سلامت سوق داده می شود و از پوشش بیمه ای رایگان از این طریق تأمین می شود و این نقاط قوت این دولت و از موارد مهم سیاست های کلان حوزه سلامت که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند.

منفرد نیاکی گفت: از فردا (یکم اردیبهشت ماه) پوشش بیمه همگانی پایه درمانی اجباری به صورت رایگاه آغاز می شود و مردم برای تحت پوشش قرار گرفتن این بیمه درمانی، هیچگونه حق بیمه ایی پرداخت نخواهند کرد. همه کسانی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند می توانند از فردا اقدام به ثبت نام کنند و رایگان بیمه شوند.

وی افزود: متقاضیان بیمه سلامت برای ثبت نام مراجعه حضوری نداشته باشند و برای ثبت اطلاعات خود به نشانی الکترونیکی www.bimehsalamat.ir مراجعه کنند. افراد دارای بیمه وارد سایت نشوند چون موجب سنگین شدن بار خطوط می شود و احتمال ایجاد مشکل پیش می آید. افراد دارای بیمه نیز توسط سیستم بطور خودکار شناسایی می شوند.

مدیرکل بیمه سلامت خوزستان عنوان کرد: اطلاعات همه افراد با هر بیمه ای در این سیستم موجود است و در صورتی که افراد مشمول شوند، تأییدیه صادر و پیامک تأیید ارسال می شود. در روند ثبت نام سیستم با توجه به محل سکونت متقاضی نزدیکترین دفتر پیشخوان را به فرد معرفی میکند و فرد می تواند مراحل بعدی ثبت نام را از طریق این دفتر انجام دهد.

منفردنیاکی با تأکید بر اینکه ثبت نام سرانه بیمه کاملا رایگان است، اظهار کرد: متقاضی برای دریافت دفترچه، هزینه ای برگ دفترچه را باید کند که عدد ریالی مصوب سال قبل یک هزار تومان بود، اما عدد ریالی جدید هنوز اعلام نشده است چود در مرحله ثبت نام قرار داریم فعلا نیازی به پرداخت نیست.

وی ادامه داد: برای ثبت نام یک بازه اولیه زمانی یک ماهه در نظر گرفته شده و بر اساس پیش بینی انجام شده ۱۵ درصد جمعیت کشور فاقد بیمه هستند که در مرحله اول حدود ۶ میلیون نفر ثبت نام خواهند شد و تا سقف ۱۱ میلیون نفر در کل کشور پیش بینی ثبت نام به عمل آمده است.

مدیرکل بیمه سلامت خوزستان گفت: بر اساس دستور عمل سازمان بیمه سلامت، هدف کلی این طرح پوشش بیمه تمامی افرادی است که هویت ایرانی دارند، اتباع و افراد بدون اسناد هویتی ایرانی شامل این افراد نمی شوند.

منفردنیاکی افزود: اولویت بندی همچون ثبت نام یارانه ها که بر اساس شماره آخر کدملی ۱۰ رقمی بود، در ثبت نام بیمه سلامت وجود ندارد و افراد دارای سن قانونی بالای ۱۸ سال می توانند به طور مستقل اقدام به ثبت نام کنند ولی بهتر است افراد تحت کفل به صورت خانوار ثبت نام کنند.

وی اظهار کرد: دفترچه ای که با عنوان بیمه درمانی سلامت برای افراد صادر می شود در کل کشور قابل پذیرش است. در استان خوزسان ۵۸ دفتر پیشخوان فعال داریم که متقاضیان می توانند برای ادامه مراحل ثبت نام خود به این دفاتر مراجعه کنند. صندوق بیمه کارمندی، بیمه ایرانیان، بیمه روستاییان و بیمه خویش فرمایان در مجموع در استان خوزستان بیش از ۲ میلیون و ۱۰۲ هزار نفر را تحت پوشش بیمه خود قرار داده اند و از فردا پوشش بیمه ای صندوق بیمه همگانی سلامت آغاز به کار می کند.

 

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
٢١(°C)
وزش باد ١٨(mph)
فشار ٢٩.٧۵(in)
محدوده دید ٠.۵(mi)
رطوبت ٢٩.٧۵(in)