کاهش جمعیت مدیون آمار بالای سقط جنین؛

آمار بالای سقط جنین تامل برانگیز یا غم انگیز؟

فاقد دیدگاه 287 Views

سقط جنین یک پدیده اجتماعی و درمانی است که در جوامع وملل مختلف وجود داشته و قدمتی به رنج سالهای دور دارد این در حالی است که کشورهای اسلامی نیز از این مسئله مبری نبوده و در سایه پیشرفت های اقتصادی و صنعتی شاهد افزایش آن بوده است.
سقط جنین به دو گروه سقط های درمانی و سقط غیرمجاز تقسیم می شود به طوری که سقط های درمانی در مواردی صورت می گیردکه ادامه حیات جنین منجر به مرگ مادر شود و در مواردی نیز بیماری های جنین و یا تشکیل نشدن اجزای حیاتی بدن جنین منجر به حکم پزشکی قانونی مبنی بر سقط قانونی جنین می شود.
این در حالی است که اگر مادر و یا جنین دارای این شرایط نباشند و یا به دلیل پروسه طولانی مدت مراجع قانونی از پیگیری قانونی سقط جنین منصرف شوند به طور حتم به مراکز غیر قانونی متوسل می شوند. لازم به ذکر است که اینگونه مراکز هم اکنون به صورت زیر زمینی و به طور پنهانی در مناطق زیادی مشغول به فعالیت بوده و به دلیل عدم نظارت کافی دستگاه های اجرایی به کار خود ادامه می دهند.

گناه کبیره سقط جنین از هر ۱۰۰ مورد ۲۰ تا۳۵ مورد را به کام مرگ میکشاند

از هر ۱۰۰ سقط جنین غیر قانونی در ایران احتمالا ۲۰ تا ۳۵ درصد منجر به فوت می‌شود و این آمار متعلق به سنین ۱۶ الی ۳۰ سالگی است در حالی که حتی دست پزشکی قانونی نیز از آمار سقط‌جنین‌های غیرقانونی خالی است.
به گفته رییس پزشکی قانونی منطقه مرکزی تهران، فقط آمار سقط‌ جنین‌های قانونی و سقط‌های غیرقانونی که منجر به فوت می‌شوند، در پزشکی قانونی ثبت می‌شود.  آمارهای این سازمان نشان می‌دهد در سال ۸۹، ۴ هزار و ۲۰۲ مورد مجوز سقط صادر شده که نسبت به سال پیش از آن ۱۸.۸ درصد افزایش داشته است که این آمار به ۲۲۰ هزار مورد در سال ۹۱ و ۱۲۰ هزار مورد در سال ۹۲ رسیده است.
موضوع آمار بالای این موضوع با توجه به دین اسلام کشور ما کمی قابل تامل است چرا که از نظر دین اسلام عمل سقط جنین گناهی بزرگ محسوب شده که مذموم شناخته می شود و در صورتی که سقط جنین بدون دلایل پزشکی و علمی باشد منجر به پرداخت دیه خواهد شد.
لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنانی در سمینار روز جهانی جمعیت گفت: هم‌اکنون سالانه ۱۲۰ هزار سقط جنین غیرقانونی و ۱۰۰ هزار سقط جنین قانونی داریم که این میزان سقط جنین غیرقانونی وجوهی ندارد و برای جامعه عِقاب دارد هم از نظر معنوی و هم از نظر اجتماعی برای کشور خوب نیست.

مانعی در رشد جمعیت به نام سقط جنین

این در حالی است که رشد جمعیت کشور به سوی صفر شدن در حرکت است و آمار بسیار بالای سقط جنین در کشور نکته ای غیر قابل اغماض است چراکه در زمانی که مسئولان فرهنگی کشور تاکید ویژه ای بر مشوق های بارداری دارند چگونه می توان نسبت به چنین آماری از سقط جنین غیر قانونی بی توجه بود؟ حال آنکه طبق آمار غیررسمی هر روز ۲۲۱ جنین در کشور به صورت قانونی و غیرقانونی سقط می شوند.
در این میان بنابر نظر متخصصان زنانی که به سقط جنین در مراکز غیر مجاز رو می آورند در معرض عفونت های حاد، خارج شدن رحم، بیماری های قلبی و حتی در خطر مرگ قراردارند اما کشاکش ناآگاهی های زنانه, مشکلات مالی و عدم برخورد مناسب  مراجع قانونی با مراکز غیرمجاز روند رو به رشدی را در برنامه سقط های غیرمجاز رقم می زند.

افزایش سن ازدواج منجر به ناکامی بارداری در سن بالا

دکتر محمداسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت و جمعیت خانواده، مدارس وزارت بهداشت یکی از دلایل سقط جنین را افزایش سن ازدواج جوانان و بارداری در سنین بالا را عنوان کرده و می گوید: افزایش سن زن، افزایش سن همسر، فاصله بارداری زیاد پس از ازدواج، بارداری برنامه‌ریزی نشده و عدم تمایل به فرزند‌آوری از جمله دلایل سقط جنین است.
در این میان می توان گفت در کشور اسلامی ایران به دلیل وجود اعتقادات مذهبی وگناه بودن عمل سقط جنین آمار سقط کمتر بوده و گاهی افراد به دلایل مذهبی از این عمل قبیح چشم پوشی می کنند.

مشکلات زندگی شهری عاملی پنهانی در نخواستن فرزند

وقتی عوامل دست و پاگیر زندگی شهری این روزها باعث رضایت افراد به مرگ جنین می شود و خانواده ها به راحتی با زیر پا گذاشتن احساسات مادرانه و پدرانه خود تصمیم به حذف موجود زنده ای از خانواده خود می گیرند شایدمسئولیت بررسی عوامل حاکم بر اینگونه تصمیم ها بر شانه نهاد های مربوطه سنگینی می کند.
محمد اسلامی مشاور فنی دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت  در این باره می گوید: از ۲۲۰ هزار مورد در سال ۹۱، ۱۲۰ هزار مورد اعلام کرده‌اند که فرزند نمی‌خواسته‌اند، ۱۰۰ هزار مورد گفته‌اند بیمار بوده‌اند، ۲۰ تا ۳۶ درصد به دلیل مسائل اقتصادی بوده و ۵ درصد به دلیل تداخل با تحصیل گزارش شده است.
افسردگی ، احساس عذاب وجدان ، سرخوردگی، عوارض جسمی سقط، ترس از بارداری در آینده و سایر مشکلات روحی از عواقب سقط جنین و مرگ نوزادی است که هرگز به دنیا نمی آید.
در این میان باید برنامه ای مدون جهت آگاهی و عبور از این بحران چیده شود تا این معضل اجتماعی که با تسریع در روند اجرای سیاست های تشویقی ، ارتقای مشاوره‌های هنگام و پس از ازدواج، رعایت سلامت جنسی و افزایش آگاهی جامعه در مورد فرزند‌آوری کمرنگ شده و تاثیر مطلوبی در افزایش نرخ باروری در جامعه و افزایش جمعیت کشور داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
١۶(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢٩.٩۵(in)
محدوده دید ٠.۶(mi)
رطوبت ٢٩.٩۵(in)