نامزدهای شاخصی که در دزفول رد صلاحیت شدند

از توصیه های رهبری تا دایره تنگ تایید صلاحیت ها در هیات های نظارت

فاقد دیدگاه 301 Views

با پایان یافتن مهلت قانونی مقرر بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی هیات نظارت و رد صلاحیت ۶۴ درصدی نامزدهای حوزه انتخابیه دزفول نخستین شوک انتخاباتی به جامعه وارد شد هر چند بسیاری از نامزدهای رد صلاحیت شده نسبت به رد صلاحیت خود اعتراض خواهند کرد و احتمال می رود تعدادی پس از اعتراض تایید صلاحیت شوند.
در میان ۲۵ نامزد رد صلاحیت شده تعدادی از افراد شاخص و شناخته شده شهرستان نیز دیده می شوند که از جمله آنها می توان به “سید احمد آوایی”، “علیرضا صدار”، “علیرضا زمانی راد”، “غلامرضا اخوان صباغ”، “فرزاد زلقی” و “بهرام درولی” که هر کدام از آنها دارای سوابق مبارزاتی، فرهنگی و سیاسی در سالهای دور و نزدیک بوده اند، اشاره کرد.
سید احمد آوایی نماینده دور هفتم و هشتم دزفول در مجلس که در انتخابات نهمین دوره از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد اینبار با اطمینان از تایید صلاحیت خود از معاونت پارلمانی وزارت صنعت معدن و تجارت استعفا داد و اقدام به ثبت نام نمود هرچند برای خیلی ها قابل پیش بینی بود که صلاحیت وی در هیات نظارت شهرستان و استان تایید نخواهد شد.
علیرضا صدرا نماینده دور چهارم دزفول در مجلس شورای اسلامی که هم اکنون استاد و عضو هیات علمی دانشگاه تهران است با اینکه فردی کاملا علمی و بی حاشیه است و طی چند سال اخیر فعالیت سیاسی خاصی نداشته و بیشتر کار ستادی و علمی انجام داد و از پذیرش پست های مختلف اجرایی امتناع ورزیده است، نیز در میان چهره های شاخص رد صلاحیت شده از حوزه انتخابیه دزفول است.
علیرضا زمانی راد عضو و رئیس دور سوم شورای شهر که در آن دوره پر انرژی پیگیر مسائل شهری و حتی شهرستان بود و جریان درگیری وی با نماینده وقت دزفول (سید احمد آوایی) شهره عام و خاص است که چند صباحی نیز با شکایت آوایی نیز در زندان بسر برد و با اعمال ماده ۱۸ قانون مجازات اسلامی آزاد شد نیز در میان رد صلاحیت شدگان است.
غلامرضا اخوان صباغ معاون استاندار و فرماندار اسبق دزفول، عضو جمعیت موتلفه اسلامی و از موسسین حزب جمهوری اسلامی در دزفول که پستهای مختلفی را در استان خوزستان و سایر استانها در مجموعه وزارت نفت و وزارت کشور عهده دار بوده و هم اکنون نیز معاون مدیر تولید مناطق نفت خیز جنوب است نیز رد صلاحیت شده است.
فرزاد زلقی در دوره های ششم و هفتم هم نامزد انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه دزفول بود اما نتواست وارد مجلس شود هرچند که در دور ششم رقابت تنگاتنگی را با “سید علی سیدآقامیری” جهت حضور در مجلس داشت. وی چندین سال در سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان فعالیت داشته و سمت هایی از جمله مدیر مکانیزاسیون این سازمان را به عهده داشته، زلقی هم اکنون در سمت مدیران میانی وزارت جهاد کشاورزی مشغول بکار است نیز توسط هیات نظارت رد صلاحیت شده است.
بهرام درولی نیز که شاخص ترین چهره اصلاح طلبان در دزفول می باشد و نامزدی وی با توجه به قطعی بودن رد صلاحیتش در اذهان عمومی، تعجب همگان را برانگیخت نیز نتوانست از فیلتر هیات نظارت عبور کند و طبق پیش بینی ها رد صلاحیت شد.
رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در کشور و به تبع آن در دزفول موجب ناخرسندی بخشی از سیاسیون و جامعه گردید.
از این بین با توجه به رد صلاحیت های گسترده در سطح کشور بیم آن می رود که این امر بر حضور سلایق مختلف در انتخابات و حضور حداکثری احاد مردم که مد نظر مقام معظم رهبری است، تاثیر منفی داشته باشد. انتظار میرفت با توجه به فرمایشات حکیمانه و روشن اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفظ و سیانت از حق الناس در خصوص نظارت استصوابی شورای نگهبان قانون اساسی، تایید صلاحیت نامزدها و آرا ملت، دایره تایید صلاحیت ها در هیات های نظارت استان به عنوان نمایندگان شورای نگهبان بازتر باشد و نفرات بیشتری با سلایق متفاوت تایید صلاحیت شوند.
رد صلاحیت گسترده نامزدهای منتسب به برخی جریانها این شائبه را بوجود میاورد که برخی سعی در خالی کردن عرصه رقابت، از حضور رقبای قوی دارند و در پی آن هستند که اکثریت مجلس را ولو با آرای پایین و حضور حداقل سلایق بدست آورند لذا با توجه به اینکه این روند بر خلاف مصالح ملی است، رییس جمهور، برخی وزرا و استانداران و حتی سخنگوی شورای نگهبان نیز به این امر واکنش نشان دادند.
رییس جمهور در گفتگو با رسانه ها پس از اعلام نظر هیات های نظارت در خصوص تایید و رد صلاحیت ها گفت: اطلاعات اولیه‌ای که در این رابطه به من داده‌اند خیلی خوشحال‌کننده نبوده است.
باتوجه به شرایط منطقه ایی و فضایی که پس از اجرای برجام بر کشور حاکم است حضور حداکثری مردم و وفاق و همدلی بین مردم و مسولین در انتخابات پیش رو امری مهم و سرنوشت ساز است که حضور سلایق مختلف در کسوت نامزدهای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی یکی از این شاخصه ها می باشد که می تواند تاثیر مثبتی را در این روند داشته باشد.
با این حال باید منتظر ماند و دید که ۲۷ بهمن کدام نامزدهای معترض به رای هیات های نظارت با تایید شورای نگهبان بار دیگر به عرصه رقابت انتخابات باز خواهند گشت.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز ابری
٢۴(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢٩.۶٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
رطوبت ٢٩.۶٣(in)