آسیب های برنامه های ماهواره:

از علاقه به شرکت در مسابقه خوانندگی شبکه ماهواره ای تا طلاق به دلیل بی توجهی همسر

فاقد دیدگاه 912 Views

همه می دانیم طلاق ریشه های متفاوتی دارد از اقتصاد و اعتیاد گرفته تا دخالت های بی مورد و مسائل دیگر اما در این گزارش با کسانی روبرو هستیم که زندگی مشترکشان با چیز دیگری بهم خورده است
خانم جعفری ۴۸که سال ها در کنار همسر خود با آرامش زندگی کرده است می گوید : وجود ماهواره در منزل ما تبدیل به معضل شده است زیرا دخترم تاثیر شدیدی از آن می‌گیرد که برای من ناخوشایند است و همین مسئله موجب اختلاف من و همسرم شده بود و الان کار به جایی رسیده که الان دنبال طلاق هستیم .
هوشنگ زاده که دختر جوان ۲۳ ساله است نظر دیگری دارد: به نظر من هر کس فکر می کند بی تاثیر نیست اشتباه است. ولی نه اینکه بگوییم ماهواره به خودی خود بد است فقط بعضی از شبکه های فارسی ماهواره ای در برنامه ه هیچ محتوایی پیدا نمی شود که هیچ الگوهای نامناسب راهم رواج می دهند. مثل اینکه اگه همسرت خیانت کرد خیانت کن، یا حتی بدتر از این روابط متعدد را ترویج می دهند و نهایت همه اینها طلاق و جدایی می شود حالا یا رسمی یا عاطفی که زندگی ما فعلا دچار طلاق عاطفی شده است.
در همین زمینه یکی از قضات دادگستری به خبرنگار ما گفت : چند وقت پیش زوج جوانی به دادگاه مراجعه کردند . زن جوان از علاقه اش به سریال های ماهواره ای گفت و مدعی شد: ۲۰ روز پیش در حالی که سرگرم تماشای یکی از این سریال ها بودم، همسرم از محل کار به خانه بازگشت و به اتاقش رفت و درست زمانی که فیلم به جای حساسش نزدیک شده بود، مرا صدا زد و از من درخواست بردن وسیله ای داشت من کمی به درخواست همسرم بی توجهی کردم و همین مساله موجب شد او عصبانی شود،همسرم با عصبانیت مقابل تلویزیون قرار گرفت و من هم که از رفتار همسرم ناراحت شده بودم، دیگر با او صحبت نکردم و همین اتفاق موجب شد تا در طول مدت کوتاهی چندین بار با هم مشکل پیدا کنیم و اختلاف ما شدیدتر شود. وی در ادامه اظهاراتش گفت: ما با هم در طول چند سال زندگی مشترک هیچ وقت مشکلی نداشتیم و با خوبی و خوشی زندگی می کردیم ولی انگار سریال های ماهواره ای بهانه ای بود برای اینکه من و همسرم متوجه شویم با هم مشکل داریم و حالا چون تحمل این شرایط برای ما ممکن نیست، می خواهیم به صورت توافقی از یکدیگر جدا شویم.
در ادامه ، مرد جوان نیز در پاسخ به سوالی درباره دلیل جدایی از همسرش گفت: من و همسرم بر سر مسائل مختلف توافق نظر نداشتیم اما همدیگر را تحمل می کردیم. حالا متوجه شده ام که همسرم به دیدن سریال های ماهواره ای بیشتر از نیازهای من اهمیت می دهد، بنابراین جدایی درخواست ۲ طرف است و ما هر دو به این نتیجه رسیده ایم.
قاضی پرونده می گوید من در ابتدا با توجه به اظهارات زوج جوان، آنها را برای ادامه زندگی تشویق کردم و از آنها خواستم به مشاور مراجعه کنند اما زمانی که با پافشاری این زوج جوان در اجرای حکم طلاق رو به رو شد، حکم به جدایی آنها دادم .
خانم کلاهدوز کارشناس روانشناسی در خصوص برنامه های ماهواره ای که موجب طلاق می شود عنوان می کند : به نظرم می آید برخی از علت های اینکه ماهواره موجب طلاق می شود می تواند این موارد باشد:
۱- از بین رفتن ارتباطات کلامی بین همسران و اعضاء خانواده و در نتیجه سرد و بی روح شدن کانون گرم خانواده که طلاق زیر یک سقف یا همان طلاق خاموش می باشد.
۲- غافل شدن از فرزندان موجب اختلاف بین زوجین در تربیت فرزند می شود که میتواند عامل طلاق شود.
۳- شکستن قبح گناه واز بین رفتن حیاء و بی عفتی
۴- ترویج بی بند و باری جنسی ، خیانت ، بدحجابی و…
۵- شکستن حریم ها و کم اهمیت کردن نقش خانواده و جایگاه اصیل پدر و…
خانم موسوی که مشاور ارشد شورای حل اختلاف است نیز گفت : ماه گذشته مراجعه کننده ای داشتیم که باعث تعجب ما شده بود مرد در دادگاه می گفت: همسرم با دیدن مسابقه‌ی موسیقی یک شبکه‌ ماهواره‌ای علاقه شدیدی به خوانندگی پیدا کرده و به دلیل علاقه‌ی فراوان به خوانندگی، درخواست طلاق دارد تا بتواند با گرفتن مهریه‌اش در این مسابقه شرکت کند.
این مشاور ارشد شورای حل اختلاف ادامه داد:زن نیز می گفت از کودکی به خواندن علاقمند بوده‌ام از دوران دبستان در سرودهای مدرسه شرکت می‌کردم و خیلی از افراد خانواده‌ام در این زمینه مشوق من بوده‌اند . زمانی که به عقد همسرم درآمدم ۲۴ سال سن داشتم و از همان ابتدا به او گفته بودم که به خوانندگی علاقمند هستم و دوست دارم فرصتی در این زمینه برایم فراهم شود تا از آن نهایت استفاده را ببرم .
این زن جوان که ۲۸ سال سن داشت، می گفت : اوایل خواهان جدایی از همسرم نبودم فقط تقاضای گرفتن مهریه‌ام را داشتم، اما همسرم از پرداختن حق و حقوقم خودداری کرد و من به ناچار برای دریافت مهریه‌ام، درخواست طلاق را به دادگاه ارائه کردم تا بتوانم به آروزهایم دست پیدا کنم .
شوهر این زن که ۳۲ سال سن داشت در ادامه می گفت: غیرت من اجازه نمی‌دهد مهریه همسرم را پرداخت کنم که او بتواند با پول آن در مسابقه موسیقی یک شبکه‌ی ماهواره‌ای شرکت کند، من به همسرم علاقمند هستم و نمی‌خواهم او وارد منجلابی شود که خودش از آن بی‌خبر است . .
همسرم صدای خوبی دارد اما من نمی‌توانم همانند دیگر مردان به او اجازه دهم تا در برنامه‌ی موسیقی یک شبکه ماهواره‌ای شرکت کند، حتی حاضرم به دلیل نپرداختن مهریه راهی زندان شوم اما همسرم وارد این عرصه نشود .
زن جوان در پاسخ به پرسش قاضی دادگاه مبنی بر اینکه آیا شرکت در چنین مسابقه‌ای ارزش از بین بردن زندگی زناشویی را دارد؟ پاسخ داده بود : یکی از بزرگترین آرزوهای من شرکت در این مسابقه است حتی اگر نتوانم، برنده آن باشم، حتی از همسرم خواستم در این سفر مرا همراهی کند تا دیگر نگرانی در میان نباشد اما او این حرف مرا نیز قبول نمی‌کند.
مرد جوان در ادامه می گفت : همسرم به دلیل اینکه ظاهری زیبا دارد اگر وارد آن مسابقه شود محال است به کشورش بازگردد، ایرانی بودن من قبول نمی‌کند که به همسرم اجازه چنین کاری را بدهم قاضی دادگاه بعد از شنیدن اظهارات طرفین حکمی مبنی بر طلاق صادر نکرد و آنها را به این مرکز مشاوره ارجاع داد
به واقع چرا علی رغم آسیب های عریان ماهواره هیچ اقدام مثبت و مؤثری در این زمینه انجام نمی‌شود؟ متاسفانه در حال حاضر استفاده از ماهواره مد زندگی شده و هر روز آسیب تازه‌ای به آسیب های استفاده از آن اضافه می‌شود و درست به همین دلیل باید احساس خطر بیشتری کنیم.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز ابری
٢۴(°C)
وزش باد ٩(mph)
فشار ٢٩.۶٣(in)
محدوده دید ۶.٠(mi)
رطوبت ٢٩.۶٣(in)