از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد؛

اولین فهرست پایگاه‌های خبری متخلف اعلام شد

فاقد دیدگاه 36 Views
اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی ۲۰ روز پس از صدور اطلاعیه‌ای در خصوص اجرای دقیق قانون در خصوص خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری دارای مجوز اولین لیست پایگاه‌های متخلف را منتشر کرد.
به گزارش دیدنا به نقل از پایگاه اینترنتی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر این اساس پس از رصد و بررسی موارد اعلام شده، هر روز اسامی پایگاه‌های متخلف اعلام خواهد شد. در صورت اصلاح تخلفات تذکر داده شده، اسامی سایت‌هایی که اقدام به اصلاح مصادیق کرده‌اند، روز بعد اعلام خواهد شد.
در سه هفته اخیر و به دنبال تذکر‌های اعلام شده به مدیران مسئول پایگاه‌های خبری همکاری آنان موجب رعایت دقیق قانون در فضای مجازی شده است اما در این میان تعدادی از سایت‌ها نیز با وجود  تذکرهای اعلام شده هنوز اقدام به اصلاح مصادیق اعلام شده نکرده‌اند.
اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی پس از صدور اطلاعیه در تاریخ ۶ مرداد ماه اقدام به تذکر به پایگاه‌هایی کرد که قانون مطبوعات را رعایت نمی‌کنند. تذکرهای داده شده در خصوص رعایت ماده ۱۸ قانون مطبوعات، استفاده از نام مجوز گرفته شده از هیات نظارت بر مطبوعات و استفاده نکردن از عناوین غیر مصوب و قید نشده در پروانه بوده که به سایت‌های متخلف اعلام شده است.
در اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی که ۹۴.۵.۶ منتشر شد، تاکید شده بود:

۱) از همه رسانه‌های خبری فضای مجازی (خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری دارای مجوز) انتظار می‌رود به منظور ایجاد شفافیت، ارتقاء مسئولیت پذیری و تمایز میان رسانه‌های دارای شناسنامه با شبنامه‌های الکترونیک، و بر اساس الزام ماده ۱۸ قانون مطبوعات نام صاحب امتیاز، مدیر مسئول و آدرس دقیق پستی خود را در محل معینی از رسانه خود منتشر کنند.

۲) نامواره (لوگو) و نامی که رسانه‌های فضای مجازی در متن اخبار و مطالب برای خود به کار می‌برند نباید با مشخصات پروانه‌ای آنان مغایرت داشته باشد. در غیر این صورت تخلف از قانون مطبوعات محسوب می‌شود.

۳) برخی پایگاه‌های خبری، به صورت غیرواقعی خود را به عنوان «خبرگزاری» معرفی می‌کنند که این اقدام مغایر با اخلاق و چارچوب‌های حرفه‌ای و سبب نادیده گرفتن حقوق سایر رسانه‌ها بوده، مصداق تخلف از قانون مطبوعات است.»

اولین لیست پایگاه های خبری  متخلف از قانون به شرح زیر منتشر شده است:

فهرست

فهرست

فهرست

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
١۶(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢٩.٩۵(in)
محدوده دید ٠.۶(mi)
رطوبت ٢٩.٩۵(in)