تاکیدبرساماندهی قایق‌های‌تفریحی در رودخانه‌دز

فاقد دیدگاه 14 Views

تردد بی‌رویه قایق‌های تفریحی و جت اسکی در رودخانه دز به تهدیدی جدی برای خانواده‌ها و گردشگران تبدیل شده است.
فقدان نظارت و کنترل این قایق های تفریحی که تعداد آن ها همچنان رو به افزایش است موجب شده تا صاحبان این قایق‌ها که اغلب جوانان هستند رودخانه دز را به جولانگاه اختصاصی خود برای انجام حرکات نمایشی و تفریحی تبدیل کنند.
شهردار دزفول با تاکید بر لزوم ساماندهی قایق‌های تفریحی در رودخانه دز گفت: قایق‌های تفریحی از جمله جت اسکی که در رودخانه دز تردد می کنند فاقد مجوز تردد بوده و از سازمان یا نهاد خاصی مجوز ندارند.
محمدرضا کرمی نژاد سرعت بالای این قایق های تفریحی به ویژه جت اسکی در رودخانه دز را تهدیدی جدی برای سلامت افرادی که در رودخانه شنا می کنند دانست و افزود:تاکنون چند حادثه جانی ناشی از برخورد قایق با افراد شناگر گزارش شده است.
شهردار دزفول گفت: صاحبان و قایق رانان این وسایط نقلیه آبی اغلب فاقد گواهی‌نامه بوده و علاوه بر آن، فرسودگی برخی از این قایق‌ها موجب نشت روغن و بنزین در آب زلال رودخانه و به تهدیدی زیست محیطی برای این رودخانه تبدیل شده است.
معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری دزفول نیز گفت: با توجه به ظرفیت گردشگری رودخانه دز ، ساماندهی قایق های تفریحی برای امنیت روحی و جانی مردم و گردشگران ضروری است.
روح الله بهشتی فرد افزود: ایجاد مزاحمت برای خانواده ها و گردشگران و نیز برخورد با شناگران از جمله حوادثی است که بر اثر تردد قایق های موتوری در رودخانه دز رخ می دهد.
وی تعداد قایق های تفریحی و جت اسکی که در رودخانه دز تردد می کنند را بیش از یکصد دستگاه عنوان کرد و افزود:به دلیل نبود کنترل و نظارت، تعداد این قایق ها در رودخانه دز رو به افزایش است.
بهشتی فرد از فرمانداری و سایر دستگاه های مرتبط خواست برای جلوگیری از بروز حوادث و نیز به منظور تامین امنیت گردشگران نسبت به ساماندهی قایق های تفریحی مورد استفاده در رودخانه دز اقدام نماید.
معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری دزفول، جلوگیری از ساخت و ساز در حریم رودخانه دز، ساماندهی ساحل رودخانه و نیز جلوگیری از آلودگی آب رودخانه دز را از جمله اقدامات ضروری در راستای حفاظت از این سرمایه ملی دانست و مشارکت مسوولان و مردم را در این راستا خواستار شد.
وی افزود: از آنجا که دزفول در حال تبدیل شدن به قطب توریستی جنوب غرب کشور است ضروری است تا زیر ساخت های لازم در این راستا تعریف شود تا زمینه برای جذب گردشگر و توسعه اقتصادی منطقه فراهم شود.
عضو فدراسیون شنا و نجات غریق ایران نیز نسبت به تردد بی رویه قایق های موتوری و جت اسکی در رودخانه دز هشدار داد و گفت: استفاده بی ضابطه از این وسایل تفریحی در رودخانه دز حادثه آفرین شده است.
غلامحسین حسن پور افزود: انجام حرکات نمایشی توسط افرادی فاقد گواهینامه و مجوز با قایق های موتوری وجت اسکی که با سرعت سرسام آور در رودخانه دز تردد می کنند جان شناگران و خانواده ها را به خطر انداخته است.
وی افزود: این افراد رودخانه دز را جولانگاه خود قرار داده و جان شناگران و علاقه مندان به طبیعت و رودخانه زیبای دز را به خطر انداخته و متاسفانه هر سال بر تعداد این افراد و وسایل موتوری افزوده می شود.
رودخانه دز با آبی زلال و خنک به عنوان یکی از مکان های تفریحی خانواده ها در فصل گرم سال است که در فصول بهار و تابستان پذیرای خیل گردشگران از شهرها و استان های مختلف کشور می باشد.
مرجع / ایرنا
سرویس : آخرین خبرها

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
١۶(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢٩.٩۵(in)
محدوده دید ٠.۶(mi)
رطوبت ٢٩.٩۵(in)