مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت خوزستان خبر داد

تدوین طرح ساماندهی دستفروشان مواد غذایی در خوزستان

فاقد دیدگاه 53 Views

به گزارش دیدنا مهران معلم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: طرح ساماندهی دست‌فروشان مواد غذایی به واسطه ساخت بازارچه‌هایی مختص دستفروشان مواد غذایی و ساماندهی این افراد، سلامت شهروندان را به همراه دارد.

وی افزود: معضل دست‌فروشان مواد غذایی در سطح شهر متأسفانه امری غیر قابل انکار است که بنابر قوانین، بازرسان مراکز بهداشت فقط اجازه بازرسی از مراکز ثابت و اماکن عمومی را دارند.

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: با توجه به ابلاغیه سال ۹۲ مواردی از قبیل ساماندهی کیوسک‌های ثابت و سیار مواد غذایی پیشنهاد شده که در این زمینه با شهرداری و برخی از اتحادیه‌های مربوط در حال هماهنگی هستیم.

معلم با اشاره به اینکه برخورد با دست‌فروشان سیار مواد غذایی از وظایف ما نیست، بیان کرد: دستگاه‌های مربوطه می‌توانند این فروشنده‌ها را جمع‌آوری کرده و به دلیل اینکه به لحاظ سلامتی برای شهروندان احتمال ایجاد خطر دارند با آنها برخورد داشته باشند و همکاران ما در زمینه آموزشی می‌توانند کمک کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ما متولی سلامت مردم هستیم، نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم لذا در شورای سلامت استان و شهرستان‌ها بحث طرح ساماندهی دستفروشان مواد غذایی مطرح شده است.

معلم با بیان اینکه از دستگاه‌هایی که در این زمینه مؤثر هستند خواسته‌ایم همکاری لازم را داشته باشند، عنوان کرد: شهرداری‌ها، نیروی انتظامی و دامپزشکی‌ها در همین رابطه اعلام همکاری کرده‌اند.

وی همچنین عنوان کرد: طرح ساماندهی دستفروشان سیار مواد غذایی توسط مدیریت استان و شهرستان‌ها در حال تدوین است تا در نهایت به جمع‌بندی و نتیجه مثبتی برسد.

مدیر سلامت محیط و کار مرکز بهداشت خوزستان درباره این طرح توضیح داد: ساخت بازارچه‌های جدید و ویژه دستفروشان سیار مواد غذایی برنامه‌ای جامع است که سبب نظارت بر عملکرد آنها شده و علاوه بر ارائه آموزش‌های لازم به دستفروشان، سلامت شهروندان نیز حفظ می‌شود.

معلم بیان کرد: در حال حاضر یکی از کارهای مهمی که در کم کردن آسیب این دستفروشان به سلامت شهروندان ضروری است عدم خرید مواد غذایی توسط مردم است چرا که هر جا تقاضا وجود داشته باشد عرضه نیز به وجود می‌آید.

وی، درباره چگونگی منع مردم نسبت به خرید مواد غذایی از دستفروشان اظهار کرد: با بالا بردن سطح سواد سلامت از طریق رسانه‌ها و صدا و سیما می‌توان به مردم آموزش داد که شخص دستفروش، سلامت خدماتش مشخص نیست که در نتیجه شهروندان با کسب آگاهی‌های لازم از خرید خودداری خواهند کرد.

معلم با اشاره به اینکه اجرای طرح ساماندهی دستفروشان در کل استان با حرکت همسوی دستگاه‌ها و ظرفیت‌های قانونی با استفاده از نیروی انسانی و کاربردی می‌تواند جلوی تخلف را بگیرد، افزود: مواد غذایی عرضه شده توسط دستفروشان مواد غذایی سیار سلامتشان مشخص نیست به طوری که سبب بیماری‌های روده‌ای شده و در نهایت، شخص فروشنده هیچ گونه ضمانتی را متحمل نخواهد شد.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
٢١(°C)
وزش باد ١٨(mph)
فشار ٢٩.٧۵(in)
محدوده دید ٠.۵(mi)
رطوبت ٢٩.٧۵(in)