رئیس اداره هواشناسی ماهشهر:

ترسی از اعلام دمای بالای ۵۰درجه در خوزستان نداریم

فاقد دیدگاه 57 Views

به گزارش دیدنا به نقل از ماهشهر امروز علیرضا رشنو رئیس اداره هواشناسی ماهشهر در گفت و گویی دوستانه با برشمردن نکاتی درباره اصول اندازه گیری دمای هوا گفت:
۱- اندازه گیری دما توسط دماسنجهای استاندارد در سایه و دور از تشعشع انجام می گیرد (استاندارد جهانی)
و رطوبت توسط فرمولهای خاص از تفاوت دمای خشک و دمای تر به دست می آید
۲- تمامی دستگاههای موجود در بازار برای اندازه گیری دما فاقد استاندارد است، استاندارد سازی این دستگاهها یعنی افزایش چندین برابری قیمت آنها که به صرفه برای خریدار نیست، ضمن اینکه دماسنجهای خودرو در آفتاب و گرمای فلز ماشین را نشان می دهد و نه دمای هوا را، دمای هوا را نباید با گرمای خورشید و گرمای دیوار و امثال آن اشتباه گرفت.
۳- سازمان هواشناسی برای برنامه ریری در صنعت، کشاورزی، هواپیمایی و … موظف به اعلام دقیق ترین دمای اندازه گیری شده است و برای بالا بردن دقت فیلترهای بسیاری وجود دارد و نظارتهای شدید صورت می گیرد تا آمار دقیق و صحیح باشد.
رشنو با اشاره به اینکه هیچ قانونی برای تعطیلی در دمای بالای ۵۰ درجه وجود ندارد یادآور شد: ما ترسی از اعلام  دمای بالای ۵۰ درجه در صورت بروز نداریم چراکه چند روز پیش دمای ۵۱ درجه در شوش رخ داد و از تلویزیون هم پخش شد.
وی همچنین افزود:  ما سه نوع تشعشع داریم که بابد از دما جدا شود تشعشع مستقیم خورشید، تشعشع آسمان و تشعشع بازگشتی زمین، ضمن اینکه دماسنجها شیشه ای هستند و شیشه در آفتاب با جذب انرژی خورشید به صورت مولد یا تولید کننده گرما عمل می کند که باید جلوی این کار را گرفت،
وی افزود: وقتی یک شیشه را یک ساعت در آفتاب بگذارید و بعد از مدتی به آن دست بزنید، آیا دمای این شیشه مثل دمای هواست؟ یا دستتان به شدت می سوزد؟
این استاندارد هواشناسی جهانی است و بیش از ۸۰ سال کار فنی روی آن شده است.
رئیس اداره هواشناسی ماهشهر با بیان این نکته که عوامل مختلفی روی دمای هوا اثر می گذارند تاکید کرد: دمای احساسی مخصوص بدن هر فرد است، بعضی مردم گرمایی و بعضی سرمایی هستند ولی دمای شهر بخاطر موتور ماشین ها و دی اکسید کربن معمولا بالاتر از دمای واقعی هواست، افزایش و یا کاهش رطوبت باعث تغییر دما می شود، توده هواهایی که از بیرون وارد شهر شده و بر دمای آنجا تاثیر می گذارد و … اینها برای اشخاص مختلف با بدنهای مختلف تفاوت احساسی دما ایجاد می کند اما سازمان هواشناسی با احساس کار نمی کند بلکه دقت و استاندارد برای اندازه گیری لازم داریم.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
١٢(°C)
وزش باد ٢(mph)
فشار ٣٠.٠۴(in)
محدوده دید ١.٠(mi)
رطوبت ٣٠.٠۴(in)