جاسوسی آمریکا از سفارت ایران در بغداد

فاقد دیدگاه 16 Views

یک روزنامه چاپ لندن از جاسوسی آمریکا از سفارت ایران در بغداد خبر داد.

به گزارش دیدنا، روزنامه “العربی الجدید” چاپ لندن به نقل از یک منبع آگاه عراقی نوشت: آمریکایی ها برای سال ها مکالمات تلفنی و خطوط اینترنتی سفارت ایران در بغداد را شنود می کردند.

یک مقام ارشد عراقی که خواست نامش فاش نشود در مصاحبه با روزنامه “العربی الجدید” گفت: سازمان جاسوسی آمریکا (سی آی اِی) از تماس های مسؤولان سفارت ایران در بغداد در بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ جاسوسی و شنود می کرد. البته سفارت ایران این جاسوسی را کشف کرد و کارکنان سفارت، شماره تلفن ها و شرکت ارائه کننده اینترنت را تغییر دادند. سفارت ایران علاوه بر این برای مقابله با جاسوسی آمریکا، دستگاه ارسال پارازیت را در داخل سفارت نصب کرد.

وی افزود: آمریکا به وجود ارتباطی میان خشونت ها در عراق و تهران شک و تردید داشت.
سفارتخانه های ایران و آمریکا در بغداد حدود ۱۰۰۰ متر فاصله دارند.

این مقام عراقی که بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ سمت مهمی را در سازمان امنیت ملی ملی عراق برعهده داشت ادامه داد: آمریکایی ها فناوری های پیشرفته ای را به کار گرفتند و توانستند شبکه اینترنت سفارت را هک کنند و آنها علاوه بر این تلفن های ثابت و همراه سفارت را شنود می کردند. این عملیات های جاسوسی از سفارت آمریکا انجام می شد.

وی ادامه داد: آمریکایی  ها در مدت جاسوسی خود از سفارت ایران در بغداد از شماری از کارشناسان عراقی نیز استفاده کرده بودند. ایرانی ها دست به مجموعه ای از اقدامات امنیتی زدند و توانستند این جاسوسی آمریکا را متوقف کنند.

العربی الجدید نوشت که به دلیل تدابیر شدید امنیتی در اطراف سفارتخانه های ایران و آمریکا در عراق، امکان تماس خبرنگاران این رسانه با آنها امکان پذیر نشد.

یک عضو ارشد در ائتلاف سیاسی حاکم ( ائتلاف ملی عراق ) در واکنش به این گزارش گفت: سازمان جاسوسی آمریکا شنود مقامات عراقی به ویژه افراد مهم در مسائل امنیتی را شنود می کند و به این روند ادامه می دهد.

وی افزود: تنها سفارت ایران نیست بلکه اکثر سفارتخانه ها در بغداد حتی کشورهای همپیمان آمریکا شامل شنود آمریکایی ها می شوند.

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز لطیف
٢٠(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢٩.٧٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
رطوبت ٢٩.٧٢(in)