خسارت ۴۵ میلیارد ریالی سیل به محیط زیست دزفول

فاقد دیدگاه 816 Views

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول از خسارت ۴۵ میلیارد ریالی سیل به بخش های مختلف محیط زیست این شهرستان خبر داد.

فرهاد قلی نژاد روز سه شنبه افزود: بیشترین خسارت وارده ناشی از طغیان رودخانه دز و سیلاب اواخر فروردین ماه به سایت گوزن زرد با حدود ۳۴ میلیارد ریال بوده است.

وی با اشاره به اینکه بالای ۷۰ درصد سایت گوزن زرد در میانرود دزفول در سیل تخریب شده است گفت: آبزیان ، آبشخورهای منطقه قلعه شاداب و هفت تنان نیز بر اثر سیلاب خسارت دیده اند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با اشاره به اینکه بر اثر طغیان رودخانه دز آبزیان بسیاری از بستر رودخانه خارج و تلف شده اند گفت:با وجود تخریب سایت گوزن زرد موردی از تلف شدن گوزن زرد مشاهده نشده و تنها تعدادی از گوزن ها بر اثر سیلاب از سایت خارج شدند که مجددا زنده به سایت منتقل شدند.

قلی نژاد همچنین از تهدید فسیل برد کژدم ناشی از سیلاب دزفول خبر داد وگفت:سیلاب موجب فرسایش حریم فسیل برد کژدم در دره لنگرکوه شده است که نیاز به علاج بخشی مسیر فرسایش فسیل احساس می شود.

وی گفت:آب شویی حریم این سنگواره در سیلاب های احتمالی آینده ایجاد مشکل خواهد کرد که باید از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

فسیل برد کژدم در رشته کوه زاگرس و در ۱۲۵۰ متری سطح دریا در لنگر کوه در شمال شهرستان دزفول در حوالی روستای گردشگری لیوس در ۹۰ کیلو متری شهر دزفول واقع شده است.

سنگواره مذکور به شکل ظاهری عقرب بوده و دارای طول و عرض ۷۵ تا ۹۵ سانتی متر و دارای ۱۴ جفت بازو به ضخامت هر بازو ۴ سانتی متر است.

طغیان رودخانه دز در اواخر فروردین امسال ۲ هزارو ۷۰۰ میلیارد ریال به کلیه بخش های مختلف دزفول خسارت زد.

ایرنا

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
٢١(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢٩.٨١(in)
محدوده دید ١.٠(mi)
رطوبت ٢٩.٨١(in)