دهیار روستای بنوار شامی دزفول:

خطر شیوع بیماری وبا در کمین روستای بنوار شامی دزفول

فاقد دیدگاه 316 Views

به گزارش دیدنا  به نقل از دزفول امروز: “اسماعیل کلائی قلعه نویی” دهیار روستای بنوار شامی در گفتگو با سیاسیون، به عبور زهکش فاضلاب از وسط روستا اشاره و اظهار کرد: ۸ سال پیش مسیر این زهکش که از زمینهای کشاورزی عبور می کرد تغیر داده شد و از آن زمان مسیر زهکش از وسط روستای بنوار شامی شهرستان دزفول عبور می کند که معضلات بسیاری برای روستا بوجود آورده است.

وی متصاعد شدن بوی بسیار نامتبوع از این زهکش را غیرقابل تحمل برای روستاییان عنوان و تصریح کرد: تانکرهای تخلیه چاه فاضلاب،  فضولات انسانی و چاههای خانگی شهرستان را در یک کیلومتری این روستا درون همین زهکش تخلیه می کنند که بوی نامطبوع این فضولات در روستا کاملا حس می شود.

کلائی افزود: مرکز بهداشت شمس آباد از خاک و گیاهان اطراف این زهکش فاضلاب، نمونه برداری کرده اند که نتایج آزمایشات زنگ خطری جدی برای اهالی روستا و منطقه است.

دهیار روستای بنوار شامی به نتایج آزمایشات نیز اشاره و خاطر نشان کرد:  طبق اعلام مکتوب بهداشت شمس آباد، علفهای رشد یافته در مسیر زهکش دارای مریضی هستند که موجب رواج  بیماری وبا در این روستا خواهد شد.

وی با انتقاد از بی توجهی مسئولین شهرستان به خطری که سلامت مردم روستای بنوار شامی را تهدید می کند، گفت: خیلی پیگیری  نمودیم از شهرداری منطقه یک تا شهرداری مرکزی و فرمانداری ، بخشداری ، به صورت مکتوب اطلاع رسانی کردیم و هشدار دادیم ولی متاسفانه هیچگونه پیگیری انجام نداده اند .

اسماعیل کلائی قلعه نویی با تاکید بر اینکه تاکنون موردی از بیماری وبا در این روستا مشاهده نشده است اذعان کرد: هشدار مرکز بهداشت به ما جدی بوده و طبق این شهدار مردم روستا در خطر این بیماری هستند.

دهیار روستای بنوار شامی، تخلیه فضولات انسانی توسط تانکرهای تخلیه چاه فاضلاب را یکی از مهمترین عوامل بیماری و متصاعد شدن بوی زننده در روستا دانست و ادامه داد:  متاسفانه مسئولین جهت جلوگیری از تخلیه فضولات انسانی توسط تانکرهای تخلیه چاه فاضلاب درون این زهکش هیچگونه اقدامی نکرده اند. شماره پلاک این تانکرها را یادداشت و هنگام تخلیه فضولات توسط این تانکرها، عکسبرداری کرده و اسناد را تحویل مسئولین ذیربط داده ایم ولی با وجود اینکه شناسایی شرکت متخلف “ع-ک” تا کنون هیچ گونه برخوردی صورت نگرفته است.

کلایی تصریح کرد:  در زمان شهردار قبلی دزفول به این شرکت حتی مجوز داده بودند که در این محل فضولاتش را تخلیه کند ولی با پیگیریهایی که داشتیم مجوزش را باطل نمودیم ولی از لحاظ اجرایی باید جلویشان گرفته شود و در حال حاضر بصورت شبانه اقدام به تخلیه فضولات در این زهکش می نمایند .

وی اظهار کرد: به هنگام شب و یا وزش نسیم در طول شبانه روز بوی نامطبوع فضولات کاملا در روستا می پیچد که تحمل آن برای مردم روستا بسیار دشوار است.

دهیار بنوار شامی، جلوگیری از تخلیه فاضلاب شهری و تغییر مسیر زهکش به خارج از روستا را دو درخواست مردم روستای بنوار شامی از فرماندار ویژه شهرستان دزفول عنوان و گفت: امیدواریم فرماندار ویژه دزفول که اهتمام ویژه ای به مشکلات روستاها و مناطق محروم دارند با انجام به موقع اقداماتی قبل از شیوع بیماری در منطقه، موجب رفع نگرانی مردم روستا شوند.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Mostly Cloudy
١۵(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢٩.٧٢(in)
محدوده دید ٣.٠(mi)
رطوبت ٢٩.٧٢(in)