محمدرضا خردمند

دزفول می تواند در سطح کشور اولین باشد/پتانسیل بسیار زیادی در این شهرستان وجود دارد که متاسفانه از حمایتی برخوردار نیستند

۷ دیدگاه 600 Views

درسالروز سینما ۲۱ شهریورماه با محمدرضا خردمند هنرمند پرکار دزفولی در خصوص این  روز ملی به گفتگو نشستیم  .

 • سلام آقای خردمند. خوب هستین؟ ممنون که دعوت ما رو پذیرفتین.

با عرض سلام. سپاسگزارم. خدا را شکر مدتیست بسیار پر کارم و پر از انرژی. خوشحالم که در خدمت شما هستم.

 • محمدرضا خردمند را تعریف کنید؟

محمدرضا خردمند هستم. متولد ۱۴ مهر ۱۳۶۸ شهرستان دزفول. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار کامپیوتر. از ۱۳ سالگی بصورت حرفه ای وارد عرصه هنر شدم.

به سینما و تئاتر علاقه فراوانی دارم و عاشق شعرهای سهراب سپهری هستم.

 • محمدرضا خردمند را بیشتر به چه عنوانی می شناسند؟ کارگردان ، نویسنده ، عکاس ، گرافیست ، فیلمساز؟

بیشترین تمرکز من در تئاتر است ولی در کنار تئاتر به فیلمسازی علاقه فراوانی دارم. البته درست است که زمینه های هنری دیگری مانند دکلمه ، شعر ، نویسندگی و عکاسی فعالیت دارم اما بیشتر سعی من فعالیت در تئاتر و سینما بوده است چون قصد از این شاخه به آن شاخه پریدن را نداشته ام. فقط از کودکی علاقه فراوانی به هنر داشته و دارم.

 • چرا دغدغه ی اصلی شما تئاتر و سینما است؟

سینما و تئاتر برایم همیشه جذاب بوده است. من اکثراً در وادی سینما و تئاتر فیلمنامه ها و نمایشنامه هایی را کارگردانی می کنم که نوشته خودم هستند. به این دلیل که موقعیتی را که خلق می کنم از احساس و وجودم بر گرفته شده و ارتباط مستقیم با مردم دارد.

 • مشکل سینمای ایران چیست؟

باید قبول کرد که کشور ما فیلمهای خوب و با کیفیتی ساخته و پتانسیل بالایی دارد اما این را هم باید قبول کرد که از استانداردهای بین المللی اندکی پایین تر هستیم. این هم شاید بیشتر به بودجه فیلمسازی مربوط باشد.

 • نظر شما در مورد تئاتر و سینمای دزفول چیست؟

هنر در شهرستان ها معمولاً نسبت به کلان شهرها کم تر دیده می شود. مردم تمام ایران هنر دوست بوده و هستند و افراد هنرمند در کشورمان فراوان است. هنرمندانی که در زمینه تئاتر و سینما در دزفول فعالیت دارند بسیار سخت کوش هستند و بدون هیچگونه حمایتی از سوی مسئولان در جشنواره های استانی ، منطقه ای ، کشوری و بین المللی موفق ظاهر می شوند و با دست پر باز میگردند. ای کاش مسئولان بیشتر به هنر این شهرستان اهمیت دهند. درست است که از استانداردها فاصله هایی داریم اما پتانسیل بسیار زیادی در این شهرستان وجود دارد که متاسفانه چون از حمایتی برخوردار نیستند خیلی زود از این عرصه کناره گیری می کنند و یا اصلاً به سراغ هنر نمی آیند. دزفول می تواند در سطح کشور اولین باشد.

 • هر کارگردانی می تواند بازیگر خوبی هم باشد؟

به عقیده بنده خیر. اما باید اصول بازیگری را با بداند.

 • چرا معمولاً کارگردان ها نویسنده های خوبی هم هستند؟ تشابه و نزدیکی این دو هنر چیست؟

همانطور که گفتم یک کارگردان باید اصول بازیگری را بداند پس یک کارگردان اصول و قواعد نویسندگی را هم باید بداند. اما خود من چون از وجود و احساس خودم فیلمنامه یا نمایشنامه ای را می نویسم پس سعی من بر این است که متن های خودم را کارگردانی کنم و تبدیل احساسات ، افکار و شاید عقایدم به نوشتار برایم جذاب است.

 • ۲۱ شهریور ماه به عنوان روز سینما نامگزاری شده است. نظر شما درباره این روز چیست؟

ای کاش بیشتر به این روز اهمیت داده می شود. ای کاش وقتی در این روز تلویزیون را روشن می کردیم و یا مطبوعات و رسانه ها را دنبال می کردیم بیشتر درباره سینما و هنرمندان در این عرصه بیشتر پرداخته می شد. سینما پر از زخم است… هنر پر از درد است… امیدوارم در چنین روزی جشن و یا همایش عظیم و با شکوهی در ایران به پا گردد و سینما رنگ و بوی بهتری بگیرد. و یک نکته مهم آن هم اینکه امیدوارم به یاد پیشکسوتان در وادی سینما باشیم.

 • خود را در چه سطح کاری می دانید؟

من همیشه سعی کردم که آثار سطح بالایی را ارائه دهم ولی به این سوال کارشناسان مربوطه باید پاسخ دهند.

 • چرا بیشتر آثارتان در فضای سورئال بوده است ؟

-به اکثر ژانرها و سبک ها علاقه مندم. ولی در فضای سورئال یک حس خاصی دارم و موفقیت خود را در این زمینه بیشتر می دانم. البته در سبک های متفاوتی کار کرده ام اما سورئال برایم حس خاصی دارد که قابل وصف نیست.

 • فیلم نامه هایتان بر اساس دغدغه های موجود در جامعه می نویسید یا براساس تصور خیالی خودتان؟

من مطالعه زیادی دارم و همیشه سعی داشته ام که بروز باشم. هم از دغدغه های جامعه و هم از خلاقیت ذهن خودم کمک می گیرم.
به کوچکترین و ریزترین مسائل دقت می کنم. همه اینها برای موفقیت دست به دست هم می دهد. من همیشه سعی داشته ام هدفمند گام بردارم.

 • چرا هنرمند شدید؟ چه جرقه ای در زندگی شما زده شد که فهمیدین می توانید دراین زمینه موفق باشید؟

از کودکی به هنر علاقه داشتم. یادمه از ۹ سالگی همیشه داستان نویسی و شعر رو ادامه می دادم. البته مشوق خاصی نداشتم و همیشه کارهام پر از اشکال بود اما مطالعه توی این زمینه مسیر درست را به من نشون داد. ۱۳ ساله بودم که به یک گروه تئاتر به عنوان بازیگر معرفی شدم و اولین تجربه بازیگری روکسب کردم، همان تئاتر در جشنواره ها دو مقام کسب کرد. سپس به مطالعه فراوان در این زمینه پرداختم و با شرکت در ورک شاپ آزاد تئاتر استاد سید امیر سلامی و آموزش زیر نظر اساتید دیگری بصورت خصوصی درس ها و تجربه های بزرگی را کسب کردم.

سپس فعالیت در زمینه نویسندگی ، فیلمسازی و کارگردانی تئاتر را بصورت حرفه ای ادامه دادم و در چندین جشنواره شرکت کردم و مقام هایی را نیز کسب نمودم.

 • کدام فیلم از فیلم های کارنامه تان را بیشتر از همه دوست دارید و چرا؟

من تمام آثار هنری خود در همه ی زمینه هایی که فعالیت داشته ام را دوست دارم. البته آثاری که در جشنواره راه یافته و مقام هایی را هم کسب کرده جایگاه ویژه ای دارد اما تئاتر دیوونه کیه بیشتر به دلم چسبید. چون با این تئاتر زندگی کردم.

 • برای پیشرفت یک هنرمند (در زمینه کاری شما) چه فاکتورهایی لازم است؟ پیشنهادتان برای نوجوانان و جوانانی که می خواهند وارد این عرصه شوند چیست؟

استعداد ، مطالعه و آموزش. بدون مطالعه و آموزش های لازم وارد این عرصه نشوند. هنر بسیار وسیع است و فعالیت در هر حیطه هنری گسترده است. ورود به این عرصه بدون دانش و آموزش، پیشرفتی را در پی نخواهد داشت.

برای دست یافتن به خواسته هاشون باید تلاش کنند و سعی کنند این راه پر از پیچ و خم را بدون نا امیدی طی کنند.

 • هنرمندهای تازه نفس معتقدند که امکانات کم اند و پیشکسوت ها کمتر به ما اعتماد می کنند؟ نظرتون دراین باره چیست ؟ شما هم از این مشکلات گله کردید؟

خود من هم بدون هیچ حمایت و امکاناتی خاص و حرفه ای فعالیت می کنم. پس نمیتوانیم کم کاری و پیشرفت نکردن را به گردن امکانات بیندازیم. اگر بخواهیم در زمینه های هنری فعالیت کنیم میتوانیم از کمترین امکانات شروع کنیم. امروزه که امکانات نسبت به دهه های گذشته بیشتر شده است. ما باید به استعداد ، خلاقیت و توانایی خود متکی باشیم تا بتوانیم از اعتماد پیشکسوتان را جلب نماییم. قطعاً بزرگان این عرصه از تجربیات خود به ما می آموزند.

 • می خواهید در زمینه ی کاری خود به کجا برسید؟ پایان کار شما کجاست؟

همانطور که گفتم هدفمند گام بر میدارم. هنر پایان ندارد.

 • دوست دارید فرزندتان در آینده هنرمند بشود؟ اگر پاسخ مثبت است، دوست دارید به چه هنری بپردازد؟

انتخاب با خود اوست. مانع پیشرفتش نخواهم شد و تمام تلاشم را برای موفقیتش خواهم کرد.

 • زندگی شما چه رنگی است؟

آبی.

 • به موسیقی علاقه دارید؟ چه نوع موسیقی گوش می دهید؟ آیا در این زمینه هم به صورت حرفه ای کار کرده اید؟

بسیار زیاد. من هرروز با موسیقی زندگی می کنم. موسیقی سنتی و پاپ. به صورت حرفه ای خیر. ولی در زمینه دکلمه فعالیت دارم.

 • در این عصر ارتباطات شما خبر روز را از چه منبعی کسب می کنید؟ حالا که بحث خبر شد نظر شما در مورد سایت “دیدنا” چیست؟

چون خودم در زمینه خبرنگاری به صورت حرفه ای فعالیت دارم، اخبار روز را از طریق اینترنت دنبال می کنم. سایت دیدنا یکی از بهترین و بروزترین سایت های استان خوزستان است. من روزانه از این سایت بازدید می کنم و اخبار این سایت را دنبال می کنم.

 • بهترین تفریح شما چیست؟

به ورزش علاقه دارم و تا مدتی پیش زیاد ورزش می کردم اما فعالیت های هنری فراوان مرا از این مهم دور کرده است. اما با برنامه ریزی هایی که دارم به زودی دوباره به ورزش خواهم پرداخت. هم اکنون بهترین تفریحم مطالعه است.

 • به پول، مقام و شهرت علاقمند هستید؟ علم بهتر است یا ثروت؟

اگر بگویم نه دروغ گفته ام. ولی به شرطی که در راه انسانیت و اخلاق باشد. امیدوارم به محبوبیت برسم تا به شهرت.

بدون شک علم بهتر است. اما در این روزگار این دو مکمل شده اند(با خنده)

 • وقتی دلتنگ و ناراحت هستید چه کاری انجام می دهید؟

موسیقی گوش می دهم.

 • تکیه کلام خاصی دارید؟

در واقع ، عرض کنم که…

 • این همه فیلم ساخته اید با عنوان های مختلف ، اسم فیلم زندگی خود را چه می گذارید؟

اسم فیلم زندگی خودم را “سکوت ، عشق ، پاییز” می گذارم.

 • چرا تخلص خود را سکوت انتخاب کرده اید؟

اجازه دهید یک راز باقی بماند.

 • در کارگردانی علاقه یا استعداد کدام یک حرف اول را میزند؟

به نظر من این دو مکمل هم هستند. انسان در مسیری که انتخاب کرده است زمانی پیشرفت خواهد کرد که به آن علاقه داشته باشد. استعداد و علاقه در عرصه هنر امری مهم است و انسان را به سمت جلو سوق می دهد. علاقه به انسان جرأت و استعداد به انسان انگیزه می دهد و این دو در کنار هم تجربه را بوجود خواهند آورد.

 • تجربه داوری هم دارید؟

بله. تاکنون چندبار تجربه داوری در جشنواره را داشته ام. امسال هم به عنوان یکی از داوران جشنواره مدرسه عشق بودم.

 • چندتا از کارهای خودتون رو نام ببرید؟

هویت ، هدف طلایی ، مسیر باران ، زمستان داغ ، آتیه ، ردپای عشق ، رومنس تاریخ و زمان خاصی ندارد ، دختر ، برداشت ، دیوونه کیه، شش هزامین شب را فراموش نکن ، شکاف ، هست و نیست ، شیطان در خانه و…

 • در کنار کارگردانی به چه حرفه های دیگری هم می پردازید؟

به غیر از کارگردانی در زمینه های نویسندگی ، عکاسی ، شعر ، طراحی گرافیکی بصورت حرفه ای فعالیت دارم و بخشی از علایق من هستند. البته درخواست هایی در زمینه های هنری دیگری مانند دکلمه ، بازیگری و گویندگی از من شده و کم و بیش انجام داده ام اما بصورت حرفه ای دنبال نکرده ام. هم اکنون مدیر سایت خبری تحلیلی هنردز هستم.

 • در حال حاضر مشغول ساخت فیلم جدید هستین؟

در حال حاضر ساخت دو فیلم کوتاه را به پایان رسانده ام و در حال تمرین تئاتر نقش پنهان و گناه هستیم. البته پیشنهاد ساخت نماهنگ هایی هم به بنده شده که فعلاً در حال بررسی هستیم.

 • امسال برای جشنواره فیلمی دارید؟

پیگیر پیش تولید فیلمی برای جشنواره هستم. اگر کارها همانطوری که انتظار داریم خوب پیش برود قطعاً امسال برای جشنواره فیلمی را آماده خواهم کرد.

 • جمله پایانی از زبان محمد رضا خردمند؟

هنر لذت بخش است و کشور ما مردم هنرمند و هنر دوستی دارد. از مسئولین تقاضا دارم که با هنرمندان همکاری بیشتری داشته باشند و از هنر و هنرمندان حمایت کنند. امیدوارم روز به روز بر کیفیت سینمای ما افزوده شود و هنرمندان تازه نفسی به سینمای شهر ما وارد شوند.

در پایان از همه افرادی که با من همکاری داشتند و خانواده ام که مرا حمایت کردند تشکر می کنم. از تلاش شما جناب آقای مجتبی قمر برای این گفتگو که تلاش ها و پیگیری های زیادی انجام دادین و از سایت دیدنا که در امر خبرنگاری و خبررسانی زحمات زیادی را متحمل می شوند تشکر و قدردانی کی کنم.
موفق و پایدار باشید.

گفتگو از: مجتبی قمر

۷ دیدگاه

 1. میلاد پاک سرشت

  اکنون ما بیش از هر زمان دیگر به صحبت کردن با یکدیگر، گوش دادن به یکدیگر و درک کردن چگونگی‌ جهان نیاز داریم و سینما بهترین وسیله برای انجام این مهم است

 2. سپهر

  با سلام خدمت این هنرمند عزیز. واقعا آقای خردمند درست گفتند. من با حرف ایشون موافقم. هنرمندان عزیزی در سطح شهرستان ها هست که باید بیشتر ازشون حمایت بشه. امیدوارم سایت دیدنا بیشتر با جوانان مصاحبه کنند و پیگیر فعالیتهای هنرمندان جوان باشند.

 3. سعید سهرابی

  من به افتخار می کنم که آقای خردمند همشهری من هستند. درود بر این هنرمند کبیر و جوان

 4. احمد منصوری

  چه عجب بالاخره مصاحبه ای از هنرمندان دزفولی منتشر شد.
  خیلی مصاحبه خوبی بود من که لذت بردم تبریک میگم به محمدرضا خردمند هنرمند خوب کشورمون

 5. سید

  کی که قدر بدونه
  من همیشه پیگیر کارهای آقای خردمند بودم اما هنرمندان جوان زیادی در کشور هستند که بهشون بها داده نمیشه. چرا مسئولین حمایت نمیکنند؟؟؟
  رادیو دزفول چرا از آقای خردمند و امثال ایشون در برنامه هاتون دعوت نمی کنید؟؟؟

 6. گلی نسب

  آقای خردمند یکی از بهترین و با اخلاق ترین هنرمندان خوزستان هستند. خیلی از ادب و اخلاقشون خوشم میاد.

 7. سعید

  یک تشکر ویژه از سایت دیدنا که این مصاحبه رو ترتیب داد. باید به داشتن چنین هنرمندانی افتخار کرد. امیدوارم مسئولین بیشتر بهشون بها بدن. کامنتها رو خوندم. یکی به نام سید نوشته بودن که ای کاش صدا و سیما از ایشون دعوت کنه تا در برنامه ها حضور بهم برسونند اما متاسفانه کسی پیگیر این مسائل نیست. آیا خود هنرمند باید پیگیر بشه؟!!! خب یکی برای حمایت از هنرمندان جوان و با استعدادی مثل ایشون حرکتی انجام بده

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز ابری
١۵(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢٩.٧٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
رطوبت ٢٩.٧٢(in)