احسان محمدی

فوتبال ایران از دایی هم باید بترسد؟

فاقد دیدگاه 14 Views

از یک استاد دانشگاه صنعتی شریف نقل می کنند که علی دایی تنها فارغ التحصیل این دانشگاه است که به خوبی از کله اش استفاده کرده است! جمله ای دو پهلو. نشان دهنده قدرت سرزنی مهاجم بالا بلند فوتبال ایران و البته مردی که خوب بلد است از آب هم کره بدون پالم بگیرد!
بعد از افشای عدد و رقم قراردادهای این فصل باشگاه پرسپولیس یک روزنامه ورزشی تیتر زد که دایی گران تر از ۹ سرمربی جام جهانی است. بعد ماشین حساب دست گرفتند و اعلام کردند و نوشتند که دو میلیارد و صد میلیون برای یک فصل، یعنی اگر یک فصل را ده ماه هم حساب کنیم – که نیست – می شود ماهیانه دویست و ده میلیون، هفته ای چهل و نه میلیون و روزی هفت میلیون و ساعتی – حتی ساعات خواب – دویست و نود هزار.
حال به دلار حساب کنید که او برای یک فصل به دلار آزادِ سه هزار تومانی، هفتصد هزار دلار می گیرد، یعنی بیشتر از نه سرمربی حاضر در جام جهانی فوتبال،لوئیس فرناندو سوآرس (هندوراس) ۶۰۰ هزار دلاری، رینالدو روئدا (اکوادور) ۵۴۰ هزار دلاری،خورخه لوئیس پینتو (کاستاریکا) ۴۲۰ هزار دلاری،فولکر فینکه (کامرون) ۳۷۶ هزار دلاری،استفان کشی (نیجریه) ۳۷۴ هزار دلاری، سافت سوسیچ (بوسنی) ۳۳۶ هزار دلاری،نیکو کوواچ (کرواسی) ۲۵۹ هزار دلاری، جیمز آپیاه (غنا) ۲۴۰ هزار دلاری و میگئل هریرا (مکزیک) ۲۰۰ هزار دلاری!
مغزتان سوت کشید؟! نکته دیگر اینکه دستمزد کادر مربیگری پرسپولیس را برای هر بازی معادل ۷ میلیون تومان محاسبه کرده اند! آنچه پرسپولیس در سه بازی اول نشان داد این همه نمی ارزد! ادامه روند سال های پیش است. افتان و خیزان. بردهایی با حداقل نتیجه. ناپلئونی اما امتیاز جمع کن. شاید برای قضاوت در خصوص این فصل زود باشد اما نکته این نیست.
علی دایی یک برند برای فوتبال ایران به حساب می آید حتی اگر او را دوست نداشته باشید. دنیا فوتبال ما را به نام او می شناسد. فوتبالی که چشمش از زمین و آسمان می ترسد. همه زجری هم تحمل کرده است، از تعلیق تا تحریم برای انجام بازی دوستانه. از  شکایت های پی در پی به فیفا که کارکنان آنجا را هم ذله کرده است تا …. و حالا باید از علی دایی هم بترسد.
امیرضا خادم شب گذشته در برنامه ۴-۴-۲ رادیو ورزش اعلام کرد: اگر می‌خواستیم به مبلغ قرارداد علی دایی ورود کنیم امکان داشت علی دایی به خاطر قرارداد سه ساله‌ای که با پرسپولیس امضا کرده بود به فیفا شکایت کند و فوتبال ما تعلیق شود. دایی با رویانیان قراردادی امضا کرده بود که بر اساس آن قرارداد سه ساله هر سال باید ۲۰ درصد مبلغ قراردادش افزایش پیدا کند و اگر ما می‌خواستیم به این قرارداد ورود کنیم امکان تعلیق فوتبال ما در صورت شکایت دایی وجود داشت.
به همین سادگی! یک بار دیگر جمله نخست آن استاد دانشگاه شریف را بخوانید. حق داشت انگار…

احسان محمدی

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
١۶(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢٩.٩۵(in)
محدوده دید ٠.۶(mi)
رطوبت ٢٩.٩۵(in)