مرحله پایانی لیگ جهانی والیبال

ایران در ست پنجم به روسیه پرقدرت باخت

فاقد دیدگاه 23 Views

بازی خوب و قابل تحسین ایران در برابر روسیه به خصوص در ست اول و چهارم بازی با تیم پرقدرت روسیه، و کسب یک امتیاز از اولین بازی امیدها به کسب یکی از رتبه‌های اول یا دوم گروه سه تیمی ایران، روسیه و برزیل را افزایش داد. غفور ستاره ایران در این بازی سی پوئن کسب کرد.
مرحله بین قاره‌ای لیگ جهانی والیبال با مشخص شدن ۵ تیم‌ برتر گروه‌های
A و B به پایان رسید. قهرمان گروه دوم نیز که استرالیا بود به ‌جمع ۶ تیم حاضر در مرحله نهایی لیگ جهانی که در فلورانس ایتالیا برگزار می‌شود، اضافه شد.
شهر فلورانس بعد از رم (۲۰۰۴)، میلان (۱۹۹۸، ۱۹۹۴ و ۱۹۹۱) و جنوا‌ (۱۹۹۲) چهارمین شهر ایتالیاست که میزبان مرحله نهایی لیگ جهانی می‌شود. ایتالیا همچنین میزبان مسابقات والیبال قهرمانی زنان جهان و نشست سالانه فدراسیون جهانی نیز هست.
مسابقات مرحله نهایی لیگ جهانی والیبال از ۲۵ تیر در سالن نلسون ماندلا آغاز می‌شود. نام قبلی این سالن «پالاتزِتو دلو اسپورت دی فیرنزا اند پالا اسپورت» است که در سال ۱۹۸۵ ساخته شد. این سالن ۹ هزار صندلی برای نشستن دارد و بیشتر برای کنسرت‌های موسیقی راک از آن استفاده می‌شود
.
تیم ملی والیبال روسیه یکی از قدرت‌های والیبال جهان و نخستین حریف ایران در مرحله نهایی لیگ جهانی است. آنها به عنوان تیم دوم رنکینگ فدراسیون جهانی بعد از برزیل وارد لیگ جهانی ۲۰۱۴ شدند و رقابت سختی را با بلغارستان، صربستان و آمریکا در مرحله بین قاره‌ای برای صعود به مرحله نهایی پشت سر گذاشتند. روس‌ها در سال ۲۰۱۱ به مدال طلای لیگ جهانی و جام جهانی رسیدند. سال بعد در یک فینال دراماتیک، قهرمانی المپیک را از دست برزیل در آوردند. تیم ملی والیبال روسیه در سال گذشته با هدایت آندری وورونکوف به عنوان قهرمانی اروپا رسید
.
وورونکوف، سرمربی این تیم که ۲۶ بازی ملی در کارنامه خود دارد تا سال ۲۰۰۴ در لیگ ترکیه بازی می‌کرد و افتخارات زیادی در این کشور کسب کرده است. او در سال ۲۰۱۳ به عنوان سرمربی تیم ملی روسیه منصوب شد
.
معروف، قائمی، موسوی، غلامی، غفور و میرزاجانپور ترکیب اصلی شش نفره ایران در ست‌های اول و دوم را تشکیل می‌دادند.
بعد از مشکلات جسمی پیش آمده برای ظریف در پایان ست اول، علیزاده لیبرو تیم ایران در این بازی شد. از ست سوم عبادی‌پور جایگزین میرزاجانپور شد.
ایران بازی را خوب شروع کرد و ست اول را با اختلاف زیاد و ۲۵ به ۱۸ از روسیه برد. ست دوم بازی داستان متفاوتی داشت و این بار روسها ست را ۲۵ به ۱۸ برنده شدند. دمیتری موسرسکی غول ۲۱۸ سانتی‌متری روسها در این ست و ست بعد با استفاده از قامت بلند خود که گاهی نیازی به پرش چندانی هم نداشت، نقش مهمی در این برتری روسها داشت.
جابجایی میرزاجانپور با عبادی‌پور در ست سوم قدری به بهبود کیفیت بازی ایران کمک کرد ولی باز هم روس‌ها با چهار امتیاز به برتری رسیدند.
ست چهارم اوج بازی شاگردان کواچ در مقابل روسیه بود. روسها در آستانه پیروزی در این ست در امتیاز ۲۵ بودند که سرویس خوب فرهاد قائمی مسیر بازی را عوض کرد و ماراتنی را شکل داد که یکی از طولانی‌ترین ست‌ها در بازی‌های تیم ملی والیبال ایران در سالهای اخیر را شکل داد. بازیکنان ایران با ۳۷ امتیاز برنده شدند تا تیم باکیفیت و تحسین‌برانگیز ایران در پایان ست چهارم کسبحداقل یک امتیاز از روس‌ها را مسجل کرده باشند.
ست پنجم بازی نیز با برتری سریع ایران آغاز شد. ایران در شرایطی که ۵ به ۲ جلو بود ناگهان دچار افت شد و ۶ به ۵ عقب افتاد. ادامه این ست نیز در همین مسیر طی شد و ایران در عین شایستگی و امید، این ست را بد و با نتیجه ۱۵ به هشت باخت.

ایران اکنون باید منتظر بازی روسیه و برزیل در عصر پنج‌شنبه و پس از آن بازی خود با تیم برزیل در عصر جمعه باشد. برنامه ادامه بازی‌های این مرحله به ترتیب زیر است:

چهارشنبه ۲۵ تیر

ایتالیا – آمریکا: ساعت ۲۳ به وقت تهران (۲۰:۳۰ به وقت محلی)

پنج‌شنبه ۲۶ تیر

برزیل روسیه: ساعت ۲۰ به وقت تهران (۱۷:۳۰ به وقت محلی)

استرالیا آمریکا: ساعت ۲۳ به وقت تهران (۲۰:۳۰ به وقت محلی)

جمعه ۲۷ تیر

ایران برزیل: ساعت ۲۰ به وقت تهران (۱۷:۳۰ به وقت محلی)

ایتالیا استرالیا: ساعت ۲۳ به وقت تهران (۲۰:۳۰ به وقت محلی)

 

گزارش فنی ارائه شده توسط سایت فدراسیون جهانی والیبال نشان می‌دهد که در این بازی، تیم ایران در مجموع ۱۰۹ و روس‌ها ۱۱۸ پوئن کسب کرده‌اند.
ایران ۶۸ امتیاز از اسپک، هفت امتیاز از دفاع، شش امتیاز از سرویس و ۲۸ امتیاز از خطاهای حریف کسب کرده است و در مقابل روسها ۷۰ امتیاز از اسپک، ۹ امتیاز از دفاع، یک امتیاز سرویس و ۳۸ امتیاز از خطاهای ایران کسب کرده‌اند.
غفور با کسب ۳۰ امتیاز فردی از ۸۰ تلاش خود امتیازآورترین بازیکن ایران و دمیتری موسرسکی با کسب ۲۰ امتیاز از ۵۷ تلاش فردی امتیازآورترین بازیکن روسها بوده است.

 

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Haze
٢٢(°C)
وزش باد ٧(mph)
فشار ٢٩.٨٩(in)
محدوده دید ٢.٠(mi)
رطوبت ٢٩.٨٩(in)