در آستانه استیضاح فرجی دانا

نظرات برخی فعالین جوان اصلاح طلب خوزستان درباره استیضاح وزیر علوم

فاقد دیدگاه 78 Views

استیضاح “دکتر رضا فرجی دانا” وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نهایتا با ۵۱ امضاء که متاسفانه امضای ۳ تَن از نمایندگان استان خوزستان نیز در آن دیده می شود تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.
این خبر به مثابه شوکی به فضای دانشگاهی کشور بوده ، چرا که دکتر فرجی دانا در طی این چند ماهه که سمت وزارت را در اختیار گرفته اقدامات و خدمات کم نظیر و کم سابقه ای را به جامعه دانشگاهی کشور ارائه داده است.
پس از عدم رای اعتماد مجلس به “دکتر جعفر میلی منفرد” و فشار برای عدم معرفی “دکتر جعفر توفیقی” ، نهایتا دکتر فرجی دانا بود که با رای اعتماد نمایندگان به کابینه دولت تدبیر و امید پیوست ؛ اما دیری نپایید که فشارهای برخی نمایندگان مجلس بویژه اندک چهره های تندروی وابسته به جبهه پایداری ، نگرانی را در بین دانشگاهیان کشور افزون کرد .

برای مثال :

۱ – چرا دکتر فرجی از افراد کاردان و با سابقه ای در سمت های مشاور ارشد و معاونت استفاده کرده ؟! به جرم نقش موثر در فتنه ۸۸ ! حال اینکه این افراد پیش تر مقام مافوق دکتر فرجی نیز بوده اند !

۲ – چرا به دانشجویان ستاره دار اخراجی اجازه برخورداری از حق مسلم تحصیل داده شده است ؟!

۳ – چرا اساتیدی که در دولت پیشین اخراج و یا به زور بازنشسته شده ، مجدد دعوت به کار شده اند ؟!

۴ – چرا با برکناری برخی افراد تندرو و غیرمطلوب با سوابق مشخص ، افرادی شایسته و کاردان برای ریاست برخی دانشگاه های کشور انتخاب شده است ؟!

اما با اشاره به حمایت اخیر “دکتر میرزاده” رئیس کل دانشگاه آزاد اسلامی و سخن وی مبنی بر اینکه : ((دکتر فرجی نشاط را به دانشگاه برگرداند)) ؛ باید اشاره داشت که ماجرای استیضاح زمانی به اوج خود رسید که مساله بورسیه های غیرقانونی افشا شد ، و در رقمی غیرقابل باور بیش از ۳۷۰۰ بورسیه غیرقانونی در دولت دوم “محمود احمدی نژاد” صادر شده است ! که اکثرا نیز بورسیه های خانوادگی بوده اند !
شوک اعلام این خبر به قدری زیاد بود که افرادی خاص که منافع خود را در خطر می دیدند جهت استیضاح وزیر علوم پافشاری چند برابری نموده ، و حال وزیر علوم به جرم خدمت و انجام وظیفه استیضاح شده است .
البته پیش از اینکه به نظرات فعالین دانشجویی و رسانه ای خوزستان بپردازیم ، باید اشاره کرد که استیضاح حق مسلم مجلس است ؛ اما استیضاحی که بطور عقلانی صورت پذیرد . فرجی دانایی که در دولت اصلاحات از سوی مجلس اصلاح طلب ششم با عدم رای اعتماد به دلیل کم کاری مواجه گردید ، حال به جرم پُر کاری ! در آستانه برکناری از سوی مجلس اصولگرای نهم قرار دارد .

اما حال به نظرات برخی فعالین دانشجویی و رسانه ای استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار «روناش» می پردازیم :

صادق سامانی“ رئیس سازمان دانشجویی استان خوزستان گفت : امروز باید برای غروب فردا (سه شنبه) گریست . متاسفانه عده ای که نام نماینده بودن مردم را یدک می کشند با تفکری بغض گونه و سرشار از غوغاسالاری میخواهند ضربه ای بر پیکره ی نظام وارد نمایند .
در واقع استیضاح وزیر علوم فقط و فقط بخاطر افشا کردن نام مفسدانی است که از پول بیت المال به اهداف خود رسیده اند . باید دانست طرفداری از ظلم و ستم و فساد با خود مرتکب کننده هیچ فرقی ندارد .
در پایان با توجه به نظرسنجی های موجود در جامعه ، استیضاح وزیر علوم از دید افکار عمومی مردود است .

عباس قلمبُر دزفولی“ فعال دانشجویی و دبیر تشکل دانشجویی اسلامی – سیاسی انصارالزهرا (س) نیز گفت : بدون شک استیضاح حق مجلس بوده و ما تابع قانون هستیم . دکتر فرجی دانا یکی از سرمایه های ملی کشور و از افتخارات جامعه دانشگاهی ایران هستند .
وزارت علوم متولی یکی از مهمترین نهادهای اجتماعی یعنی دانشگاه است . دانشگاهی که قرار بود مبدا تحولات باشد اما متاسفانه در چند سال اخیر شاهد چنان رخوتی در سطح دانشگاه ها بودیم که مبدا تحولات بودن یک توقع بیجا و گزاف از آن بوده است . اعمال مدیریت ‌های سلیقه ‌ای و نفوذ شدید گروه‌ های سیاسی از طرفی ، و اقدامات فراقانونی و غیرقانونی مسئولان از طرف دیگر ، نه تنها فضا را برای پویایی دانشگاه بسته تر گرداند ، بلکه مسیر پیشرفت بیشتر علمی را نیز سد کرد .
به نظر می ‌رسد که مردم در ۲۴ خرداد ماه سال گذشته به حاکم شدن آرامش بر کشور رای دادند و بیشترین دستاورد آن حماسه سیاسی ، همین اتحاد و همدلی ملی است .
اما با بر سر کار آمدن دولت یازدهم و تغییرات مثبت صورت گرفته در وزارت علوم ، امیدها برای اصلاح این رویه های ناصواب گذشته زنده شده و شور و نشاط به صحنه دانشگاه ها بازگشته است . عملکرد وزیر علوم در مورد اصلاح مدیریت دانشگاه ها در مجموع رضایت بخش است ؛ اما فقط در دانشگاه های بزرگ شاهد آن هستیم و اگر این امر به دانشگاه های کوچک نیز تسری پیدا کند ، فضای دانشگاه ها بسیار مطلوب تر خواهد شد .
همچنین باز شدن نسبی فضای فرهنگی و سیاسی دانشگاه ها امید بازگشت مجدد شور و نشاط سیاسی را در فضای دانشگاهی و به خصوص تشکل های دانشجویی زنده کرد ، تا شاید دوباره شاهد دوران پرفروغ دانشگاه و حضور مؤثر دانشجویان در صحنه فرهنگی و سیاسی کشور باشیم .
همه باید به کشور کمک کنیم ؛ انتظار از نماینده های محترم مجلس بازنگری در تصمیم اتخاذ شده می باشد و امیدواریم در هفته دولت با رای اکثریت نمایندگان به ابقای دکتر فرجی دانا ، شاهد برکناری وزیر علوم نباشیم .

علی چاروسائی“ فعال رسانه ای و مدیرمسئول پایگاه خبری «خورنا» هم در ادامه بیان داشت : استیضاح فرجی دانا را مثبت میدانم . خوشبختانه افراطیون خود ، خودشان را به همگان نشان دادند . استیضاح فرجی دانا آثار مثبتی هم برای دولت و هم برای اصلاحات دارد .
موج حمایت های مختلف از وزیر علوم حتی در بین جریانهای اصولگرایی ، باعث شکاف بیشتر بین این جریان تندرو میشود و انشاالله استیضاح فرجی دانا رای نخواهد آورد تا این افراد خاص شرمنده گردند .
البته اگر وزیر علوم عزل شوند ، قطعا موجی بسیار منفی بخصوص در بین اقشار جوان و دانشگاهی علیه نمایندگان خواستار استیضاح مجلس نهم بوجود آمده ، که یقینا دامن همه آنها را در انتخابات مجلس دهم خواهد گرفت .
فکر میکنم کسانی که بیشترین ضربه را از عزل فرجی دانا میخورند همین افرادی باشند که خواستار استیضاح وی هستند ؛ بنابراین اگر نمایندگان محترم مجلس میخواهند به بقای سیاسی خود امیدوار باشند و توسط مردم کنار زده نشوند ، باید جانانه از وزیر حمایت علنی نمایند .

امید کُرد“ فعال دانشجویی و سردبیر پایگاه خبری «ایران اُنا» هم طی سخنانی افزود : استیضاح وزیر علوم اقدامی کاملا سیاسی است . کاملا روشن است که استیضاح فرجی دانا بر خلاف خواست اکثریت جامعه دانشگاهیان کشور طراحی شده است .
متاسفانه محورهایی که استیضاح کنندگان برای فشار به وزیر علوم روی آن ها اصرار دارند ، از جمله : اعتراض به عزل و نصب های وزارت علوم ، ضربه به وجهه مجلس شورای اسلامی می باشد ؛ زیرا نمایندگان بر اساس قانون حق دخالت در انتصابات دولت را ندارند و تکیه بر این مسئله فقط اصل تفکیک قوا را زیر سوال می برد .

میلاد گل داری“ فعال دانشجویی و مدیرمسئول پایگاه خبری «روناش» نیز با ذکر این نکته که در صورت برکناری وزیر علوم ، این اقدام ضربه به فضای علمی کشور است ، خاطرنشان کرد : اقدامات دکتر فرجی دانا کرامت را به دانشجو و شأن و منزلت را به دانشگاه بازگرداند . متاسفانه این رسم خوشایندی نیست کسی که دارد وظایفش را به درستی انجام می دهد با این کارشکنی ها مواجه شده و فقط به جرم انجام وظایفش و افشای آن چه خیانت به کشور و مردم نام دارد زیر تیغ استیضاح قرار گیرد .
تجدید نظر نمایندگان محترم مجلس که خواستار استیضاح هستند ، خواست اکثریت مطلق جامعه دانشگاهی و همچنین تمامی دلسوزان این نظام – کشور و مردم می باشد .
فارغ از آنچه قرار است روز استیضاح (چهارشنبه) اتفاق افتد ، ذکر این نکته ضروری است که ماندن یا نماندن دکتر فرجی دانا بر منصب وزارت ، معیاری برای شناخت برخی نمایندگان بود و در واقع فارغ از در نظر گرفتن نتیجه ، این مجلس است که زیر تیغ استیضاح در میان وجدان های بیدار مردم و دانشگاهیان قرار گرفته و قطعا با هر تصمیمی از سوی نمایندگان ، نام دکتر فرجی دانا بعنوان یک اسطوره و به قول دکتر زیباکلام بعنوان یک وزیر علوم آزادیخواه برجای باقی خواهد ماند .
همچنین گفتنی است که در صورت برکناری رضا فرجی دانا ، بعید است که دکتر روحانی قصد باج دادن و کوتاه آمدن از مواضع صحیح خود را داشته باشد که اگر اینطور بود نام توفیقی و فرجی دانا هیچگاه پس از میلی منفرد مطرح نمی شد .

در ادامه “نواب خلف زاده“ فعال دانشجویی و رئیس سازمان دانشجویی دزفول هم گفت : قبل از هر چیز جا دارد از حسن انتخاب رئیس جمهور و همچنین شجاعت و درایت وزیر علوم تشکر کرد که در طول این یک سال تمام تلاش خود را بر آن داشت تا فضای خفقان و امنیتی سال های گذشته را بشکند .
بدون شک استیضاح وزیر علوم کاملا یک تسویه حساب سیاسی است . دکتر فرجی دانا با بازگرداندن دانشجویان ستاره دار و افشاگری در خصوص تخلفات سال های گذشته و بورسیه های غیرقانونی نشان داد سعی در تحقق شعارهای دولت تدبیر و امید دارد ، و به نظر این رفتار از سوی نمایندگانی که هنوز گویی پیام روشنگرانه مردم را در انتخابات ۲۴ خرداد ماه دریافت نکرده اند ، طبیعی باشد .
دکتر فرجی دانا شرافت را به وزارت ترجیح داد و امیدواریم در روز استیضاح هم قاطعانه از دستاوردهای دولت در این حوزه کاری دفاع کند و بی شک دانشجویان و اساتید هم حامی دکتر فرجی دانا و سیاست های وی و دولت یازدهم خواهند بود .

سید احمد حسینی نجفی“ فعال دانشجویی نیز در پایان طی سخنانی اظهار داشت : مجلس باید متوجه باشد تا کنون حرف قانع کننده ای که برای استیضاح کافی باشد ارائه نکرده و باید اثرات روحی این اقدام خود را نیز در نظر گرفته و پاسخگوی دانشجویان باشد .
مدتهاست که مردم سیاست زده شده اند و اگر بزرگواری و صبر خود مردم و نیز تایید صلاحیت تمام تفکرات موجود در جامعه نبود ، قطعا انتخاباتی با آن شور در سال ۹۲ برگزار نمی شد .
لذا با توجه به اینکه آشتی مردم با مسائل سیاسی با حماسه ای بزرگ بدست آمده ، نباید گذاشت تا این دلخوشی براحتی از دست برود . اتحاد قوا لازم است . دولت نیاز به تمرکز برای حل مسائل و مشکلات سیاست خارجی و اقتصاد ، و جامعه و دانشگاه در آستانه فصل جدید نیاز به آرامش و اتحاد دارند و مجلس باید بداند که تبعات این استیضاح بسیار بالاست .

منبع: روناش

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
٢١(°C)
وزش باد ١٨(mph)
فشار ٢٩.٧۵(in)
محدوده دید ٠.۵(mi)
رطوبت ٢٩.٧۵(in)