انصار حزب الله دزفول

نقدی بر انتقاد دکتر سنگری از لغو کنسرت موسیقی در دزفول

فاقد دیدگاه 60 Views

موسیقی آیینی دزفول یک نمونه از موسیقی اقوام است که با اشعار غنایی ، توصیفی ، ترانه ها ، نوحه ها و مناجات ها آمیخته است . موسیقی این سرزمین تا مدتها مهجور مانده و پژوهش چندانی در این حوزه انجام نگرفته بود . شناخت و بررسی موسیقی اقوام ، زوایای گوناگونی از فرهنگ جوامع بشری را روشن می سازد . سال ۱۳۹۱ با تلاش پژوهشگران حوزه ی موسیقی آیینی دزفول ، موسیقی مقامی دزفول (۲۴ مقام) در بخش آثار معنوی میراث فرهنگی کشور ثبت گردید .
به همین منظور بود که پنج شنبه شب مراسم سالگرد  ثبت موسیقی آیینی و مقامی شهرستان دزفول (۲۴مقوم)در مجتمع سینمایی دزفول برگزار شد. در این مراسم دوستداران موسیقی و هنرمندان حضور داشتند. در این مراسم دکتر سنگری از سخنرانان اغلب مراسمات شهر طی سخنانی که با استقبال حاضران همراه بود و برای خیلی ها جالب، به انتقاد از لغو کنسرت موسیقی در دزفول پرداخت و گفت: “شما ببینید برای لغو یک کنسرت موسیقی در این شهر چه کردند ؛ اگر این حرف ها را سنگری بزند اشکالی ندارد ، اما اگر کسی دیگر بزند اشکال دارد . همین کنسرتی را که با هزاران دلیل بی استدلال مانع اجرای آن شدند ، در تهران با حضور سرداران برگزار شده و با آن گریه می کنند . ” (به نقل از رسانه های خبری دزفول)
======================
پلاک: خدمت آقای دکتر خودمان باید عرض کنیم ، ما که منظورتان را متوجه نشدیم که یعنی چه “اگر این حرف ها را سنگری بزند اشکالی ندارد ، اما اگر کسی دیگر بزند اشکال دارد ؟!! یعنی شما از حاشیه امن برخوردارید و بقیه خیر؟! این حرف را چه شما بزنید چه هرکس دیگر اگر اشکال داشته باشد برای همه دارد و یقیناً شما نیز مطمئناً استثنا نیستید!و اگر بر آن اشکالی مترتب نباشد برای همه ندارد . بر این سخنان شما ایراد وارد است،البته اگر به محضرتان برنخورد:
لغو آن کنسرت مورد اشاره شما توسط شورای فرهنگ عمومی با رأی مسئولان وقت صورت گرفت که البته نحوه لغو کنسرت موسیقی آقای خواجه امیری اشتباه بود . اما آقای دکتر شما که محقق هستید از مسئولان دلیلشان را سئوال کردید؟ از مردم و علمایی که مخالفت کردند سئوال کردی که دلیل شان چه بود که حال متهم می کنید “با هزاران دلیل بی استدلال”!! . زحمتی نبود اگر سئوال می کردید !یا لااقل در این سخنرانی تان به گوشه هایی از دلایل مخالفین اشاره می کردید. راستی گریه سرداران مجوز قانونی و شرعی  است؟! برای یک پژوهشگر بد است که بدون تحقیق حرفی را به خورد ملت بدهد.
خیلی بد است انسان حرف های خود را مستدل و حرف های دیگران را احساسی و بدون دلیل بداند.
از نتیجه حرفتان بر می آید که بگویید در دزفول بر روی کنسرت موسیقی حساسیت است اما آقای دکتر جهت اطلاع حضرتعالی عرض کنیم که ، پس از آن کنسرت ، خواننده خوش صدای و توانای شهرمان “وحیدتاج” در همین سالنی که شما به سخنان مستدل پرداختید! هنرنمایی کرد و حتی در برنامه های ستاد دهه فجر نیز اعلام شد و یا کنسرت دیگری در اسفندماه ۹۲در سالن مهتاب قرار بود برگزار شود که به دلیل عدم استقبال مردم (آنطور که رسانه ها اعلام کردند)  لغو شد. در ضمن الان دیگر مدّ شده که در هر برنامه و بزرگداشتی از هنرمندان موسیقی استفاده شود.
حال آقای دکتر طرح این موضوع در این جلسه بعد از گذشت ۲سال لزومی داشت؟! این کنسرت جز موسیقی های مقامی و سنتی دزفول و یا کشوری که نبود ، الان یادتان آمد که ابراز تاسف بفرمایید؟! شما که ماشاالله در دزفول تریبون کم ندارید و ارتباطتان نیز با صاحبان مسند که برقرار است و از نظراتتان کاملاً استفاده می کنند بویژه مسئولانی که رأی به لغو کنسرت دادند.
نکند خدای نکرده شما هم جزء سخنرانانی هستید که مذاق مستمع را بر اصول خودتان مقدم می دارید!!
انصار حزب الله دزفول

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز لطیف
٢٠(°C)
وزش باد ۵(mph)
فشار ٢٩.٧٢(in)
محدوده دید ۴.٠(mi)
رطوبت ٢٩.٧٢(in)