هورالعظیم پرآب شد تا گردو غبار از خوزستان برود

فاقد دیدگاه 35 Views

داستان مردم خوزستان قدیمی است. خوزستانی که در چند ماه از سال چهره اش خاکی می شود تا گاهی دید مردم در شهر کم شود. گاهی نفسشان به شماره بیفتد. گاهی برای چند روز بیمارستان ها میزبان آنها شوند و گاهی صدای سرفه هایشان سر به آسمان ببرد.

پدیده گرد و غبار رویدادی طبیعی است و در بخش هایی از جهان که دارای مناطق خشک و بیابانی وسیع هستند ایجاد می شود.وجود بیابان های وسیع در کشورهای عربستان، عراق ، سوریه و ایران نمونه هایی از این مناطق هستند. دوره های خشکسالی طولانی و دخالت های غیر اصولی در طبیعت می تواند احتمال بروز این پدیده را افزایش دهد. این پدیده کیفیت هوا را کاهش می دهد و عمق دید را گاهی به حدود ۵ متر کاهش می دهد و ممکن است اثرات سویی بر سلامت انسان بخصوص افراد دارای مشکلات تنفسی ، داشته باشد.

هر آنچه در این چند ساله در وضعیت حال مردم این شهر گفته شده این بوده که ۸۰تا ۸۵درصد منشا این گردو غبارها خارجی هستند و تنها ۱۵تا ۲۰درصد از گردو غبارهایی که در کشور منتشر می شود منشا داخلی دارند. یا اینکه این شهر را به آنالایزرهای مختلف مجهز کنند.

اما حرف های متفاوتی هم در این میان دیده می شود. مهدی نورزاده حداد چندی پیش پای عوامل دیگری را به میان آورد: طبق بررسی‌های علمی صورت گرفته اثبات شده که بخش عمده‌ای از منابع گرد و غبار داخلی در اثر کاهش سطح آبی تالاب هورالعظیم بوده و بدیهی است درپی کاهش حق‌آبه زیست‌محیطی رودخانه¬های منتهی به تالاب‌های شادگان و هورالعظیم این کانون‌ها فعال‌تر و پتانسیل تولید ریزگرد در آن‌ها افزایش خواهد یافت.

او ادامه داد: بی‌شک هرگونه برداشت از منابع آبی بالادست کارون بر میزان آب پایین‌دست تاثیر خواهد گذاشت و این امر در افزایش گرد و غبار و نیز در تجمیع و ترکیب آثار آلودگی آب و هوا نقش ویژه‌ای خواهد داشت.

بعد از چند سال کارهای متفاوت عملی شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست روزهای سه شنبه ۱۸آذر ماه و جمعه ۲۰ آذرماه به ترتیب دو دریچه اول و دوم حوضچه شماره ۳ هورالعظیم که برای فعالیت های نفتی در سال ۱۳۸۹ .مسدود شده بود، بازگشایی و اکنون در مجموع حدود ۴ متر مکعب در ثانیه آب در این منطقه رهاسازی می شود

این اقدام به دنبال پیگیری های یک سال گذشته برای حفاظت از تالاب هورالعظیم و اجرایی شدن تعهدات مندرج در کمیته های بررسی گزارشات ارزیابی زیست محیطی میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی و پیگیری های حقوقی و قضایی برای تأمین حقابه صورت گرفته و در نهایت با همکاری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به سرانجام رسید.

پیش بینی می شود عرصه ای به وسعت هشت تا ده هزار هکتار واقع در حوضچه شماره ۳ به تدریج و طی یک سال آینده، آبگیری و احیاء شود.

این رخداد که می تواند کمک شایان توجهی به فعالیت های مقابله با گرد و غبار کرده و از میزان غبار ناشی از منشاء داخلی در کشور برای استان خوزستان بکاهد. شواهد خبر از ورود آب به هورالعظیم می دهد.

پیشنهاد مطالعه

ارسال دیدگاه

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد. پر کردن فیلدهای علامتگذاری شده اجباری است. (ضروری)

اهواز Widespread Dust
٢١(°C)
وزش باد ١٨(mph)
فشار ٢٩.٧۵(in)
محدوده دید ٠.۵(mi)
رطوبت ٢٩.٧۵(in)