کد خبر : 263
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 آگوست 2019 - 18:58

بمناسبت گرامیداشت روز تشکلها ومشارکتهای اجتماعی:

امیر قنبرزاده

سازمان های مردم نهاد ، ترویج و تقویت هنجار های شهروندی

سازمان های مردم نهاد ، ترویج و تقویت هنجار های شهروندی

تشکلهای اجتماعی غیر دولتی یا سازمانهای مردم نهاد ، به طرق مختلف میتوانند میتوانند در بسط و اشاعه کلیه مسائل اجتماعی ، حقوق شهروندی ، زیست محیطی و غیره یاریگر دستگاهها و تشکلهای دولتی باشند. از عمده خصوصیات بارز این تشکلها نسبت به دستگاههای دولتی ، میتوان به : الف) اطلاع رسانی ، آگاه سازی

تشکلهای اجتماعی غیر دولتی یا سازمانهای مردم نهاد ، به طرق مختلف میتوانند میتوانند در بسط و اشاعه کلیه مسائل اجتماعی ، حقوق شهروندی ، زیست محیطی و غیره یاریگر دستگاهها و تشکلهای دولتی باشند.
از عمده خصوصیات بارز این تشکلها نسبت به دستگاههای دولتی ، میتوان به :
الف) اطلاع رسانی ، آگاه سازی و ارتباطات عمومی
ب) جذب مشارکتهای مردمی با توجه به مردمی بودن سمن ها
پ) ایجاد ، گسترش و تقویت هماهنگی بین مردم و دولت
ت) ارزیابی فعالیتهای دولتی
ث) افزایش بهره وری در استفاده از منابع بدلیل انک بودن منابع آنها و همچین مردمی بودن این منابع و غیره اشاره کرد
🔷 با توجه به اندک مواردی که در بالا ذکر شد ، تشکلهای غیر دولتی و سمن ها یا سازمانهای مردم نهاد ، بدلیل غیر دولتی ، غیر انتفاعی و مردمی بودن نقش موثر تری در ارتباط با آحاد جامعه و همچنین فرهنگ سازی در موارد مختلف ایفا میکنند که این مرقومه به یکی از مهم ترین خصوصیات و ویژگیهای این تشکلها یعنی “” هنجارسازی” ، خواهد پرداخت.
🔶هنجار ها در هر جامعه ای ، معیار و میزانی هستند برای شناسایی و سنجش باید ها و نباید های اجتماعی در هر زمینه ای که یاریگر زندگی بشر خواهند بود.
🔶هنجارها در جامعه شناسی بعنوان یک قاعده رفتاری عمل میکنند که نه فقط افراد برای انجام کارها از آن پیروی میکنند بلکه در عین حال ، رفتار انسان ها با آن سنجیده میشود
🔶بنابراین سازمانهای غیر دولتی از طریق شناسایی ، معرفی و قاعده مند سازی قوانین و این هنجارها در جامه و آشنا نمودن شهروندان با قوانین و رعایت آنها برای نظم بخشی به جامعه و روابط اجتماعی از طریق ابزار و روشهایی که در بالا ذکر گردید و از همه مهمتر فرهن سازی ، میتوانند نقش اساسی را ایفا نمایند.
🔶البته علاوه بر موارد اندکی که در بالا ذکر شد ، سمن های زیست محیطی ، فرهنگی ، میراثی ، بهداشتی ، خیریه و موارد بسیار مشابه نیز وجود دارد که همگی بنوعی در جهت ترویج و گسترش هنجار های اجتماعی گام بر میدارند و میتوانند با توجه به خصوصیت بارز مردمی بودن ، یاریگر دستگاههای دولتی باشند.
✅نگارنده امید دارد که با رفع موانع موجود جهت اینگونه فعالیتها و همچنین جایگاه بخشیدن به این تشکلها توسط دولت ، سمن های مختلف بتوانند بیش از پیش ایفای نقش کنند و بعنوان سازمانهایی بینا ، روشنگر و هنجار ساز همواره علاوه بر آموزش و ترویج اهداف خود ، رابطی توانمند بین مردم و دولت باشند.
(اقتباس از مقالات آقایان هیبت الله نژندی و سید کمال عبداللهی اصل)

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.